واشینگتن: هرگونه آتش‌بس در اوکراین با میانجیگری چین عملا به سود روسیه خواهد بود

معاون پوتین: مسکو و پکن در مورد مشکلات بزرگ جهانی، مواضع نزدیک یا یکسانی دارند و از ایجاد نظم جهانی چند‌قطبی عادلانه‌تر و دموکراتیک‌تر و تضمین امنیت برابر و تفکیک‌ناپذیر، حمایت می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

واشینگتن قبل از سفر رئیس جمهوری چین به مسکو، مخالفت خود را با هرگونه فراخوان به آتش‌بس در اوکراین اعلام کرد.

جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید، جمعه 26 اسفند اعلام کرد که آمریکا از بابت اقدامات چین در راستای معرفی خود به عنوان طرف «سازنده صلح» در جنگ اوکراین از طریق دعوت به آتش‌بس، به‌شدت نگران است.

به سود روسیه تمام خواهد شد

کربی به خبرنگاران گفت که هرگونه آتش‌بس در این مرحله، منجر به صلح عادلانه و پایدار میان اوکراین و روسیه نشده و «به سود مسکو تمام خواهد شد.»

از سوئی یوری اوشاکوف، معاون رئیس جمهور روسیه جمعه اعلام کرد که اطمینان دارد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و شی جین پینگ، همتای چینی او، در دیدار هفته آینده خود در مسکو، پیرامون جنگ در اوکراین گفت‌وگو خواهند کرد.

موضع سنجیده

اوشاکوف به خبرنگاران گفت: «موضوع منازعه اوکراین قطعا مورد بررسی قرار خواهد گرفت. ما نگرش محتاطانه و سنجیده رهبری چین در این خصوص را ارج نهاده و از طرح حل و فصل چین، آگاه هستیم.»

او افزود: «تردید ندارم که هر دو رهبر، ارزیابی‌های خود را از وضعیت کنونی در زمینه گسترش درگیری در اوکراین مطرح خواهند کرد. در مورد ایده‌های آینده نیز متعاقبا اظهار نظر خواهیم کرد.»

تطابق دیدگاه‌ها

معاون پوتین خاطرنشان کرد که مسکو «میزان درک پکن از علل واقعی بروز درگیری در اوکراین را تحسین می‌کند. ما از بیانیه سخنگوی وزارت خارجه چین در 24 فوریه (ابتکار صلح 12 ماده‌ای چین) قدردانی می‌کنیم. ارزیابی‌های دوستان چینی با دیدگاه ما نسبت به وضعیت کنونی، مطابقت دارد.»

صحبت با زلنسکی

اوشاکوف در پاسخ به پرسشی درباره قصد شی جین پینگ پس از دیدار با پوتین برای گفت‌وگو ویدیویی با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین گفت: «می‌دانم که شی جین پینگ به مسکو خواهد آمد و سپس از مسکو روانه پکن خواهد شد.»

اوشاکوف در مورد دیگر مسائل بین‌المللی در دستور کار مذاکرات رهبران روسیه و چین، خاطرنشان کرد: «مسکو و پکن در مورد مشکلات بزرگ جهانی، مواضع نزدیک یا یکسانی دارند و از ایجاد نظم جهانی چند‌قطبی عادلانه‌تر و دموکراتیک‌تر و تضمین امنیت برابر و تفکیک‌ناپذیر، حمایت می‌کنند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید