بایدن حکم پیگرد پوتین توسط دیوان کیفری بین‌المللی را «قابل توجیه» دانست

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که قاضی دیوان کیفری بین‌المللی با توجه به ادله مطرح‌شده مستقلا حکم‌ بازداشت رئیس جمهوری روسیه را اتخاذ کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا شامگاه جمعه 26 اسفند اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در اوکراین مرتکب «جنایات جنگی» شده و حکم بازداشت و پیگرد او «قابل توجیه» است.

دیوان کیفری بین‌المللی روز گذشته در اقدامی بی‌سابقه حکم بازداشت پوتین به عنوان رئیس جمهوری یک کشور عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد را به ظن ارتکاب جنایات جنگی و ربودن کودکان اوکراینی و انتقال آنها به خاک روسیه صادر کرد.

Advertisement

بایدن در گفتگو با خبرنگاران در کاخ سفید تاکید کرد که این حکم بازداشت، «اقدامی بسیار جدی است» و همزمان به عدم عضویت ایالات متحده در دیوان کیفری بین‌المللی اشاره کرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم روز گذشته طی پیام الکترونیکی برای خبرگزاری‌ها نوشت، واشینگتن مطمئن شده است که نیروهای روسیه در اوکراین مرتکب جنایات جنگی شده‌اند و افزود، آمریکا از محاکمه جانیان جنگی حمایت می‌کند.

پرایس ابراز داشت که قاضی دیوان کیفری بین‌المللی با توجه به ادله مطرح‌شده در پرونده پوتین، به‌طور مستقل حکم‌ بازداشت رئیس جمهوری روسیه را اتخاذ کرده است.

شش هزار کودک بازداشتی

در تحقیقی که دانشگاه آمریکایی ییل در ماه میلادی گذشته منتشر کرد، آمده است: «روسیه از طریق یک شبکه سازمان‌یافته دست‌کم 6 هزار کودک اوکراینی را در 43 اردوگاه جنگی بازداشت کرده است.»

مسکو پیوسته ارتکاب جنایات جنگی توسط نیروهای روس در اوکراین را رد کرده و تصمیم اخیر دیوان کیفری بین‌المللی را نیز بی‌اهمیت و فاقد اعتبار دانسته است.

حکم دیوان کیفری بین‌المللی، 123 عضو این دیوان را به بازداشت پوتین و انتقال او به شهر لاهه محل این دیوان ملزم می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم