اردوغان: اقدامات لازم برای موافقت با پیوستن فنلاند به «ناتو» را انجام دادیم

کاخ سفید از ترکیه خواست طرح موافقت با عضویت سوئد در پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» را نیز به تصویب رساند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که کشورش اقدامات لازم برای تصویب پیوستن فنلاند به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» را عملیاتی کرده است.

اردوغان جمعه 26 اسفند گفت: «امیدوارم قبل از انتخابات، موافقت نهایی با الحاق فنلاند به ناتو، انجام شود.»

رئیس جمهوری ترکیه به صراحت اعلام کرد که آنکارا، فهرستی از افراد تحت تعقیب را به سوئد ارائه کرده است و موضع مثبت کشورش در قبال پیوستن سوئد به «ناتو»، در گرو تسلیم این افراد به آنکارا است.

استقبال دبیرکل «ناتو»

از سوئی ینس استولتنبرگ، دبیرکل «ناتو» ضمن استقبال از تصمیم ترکیه در دادن چراغ سبز به پیوستن فنلاند به این پیمان، گفت که در اسرع وقت سوئد نیز باید اجازه داشته باشد به «ناتو» بپیوندد.

استولتنبرگ گفت: «موضوع مهمتر این است که فنلاند و سوئد به سرعت به عضویت ناتو درآیند، نه این که این عضویت دقیقاً همزمان باشد.»

چراغ سبز

رئیس جمهوری ترکیه با دادن چراغ سبز به پیوستن فنلاند به «ناتو»، ماموریت موافقت با درخواست فنلاند را به پارلمان ترکیه واگذار کرد.

او در پایان دیدار با ساولی نینیستو، رئیس جمهوری فنلاند، در آنکارا گفت: «تصمیم گرفتیم پروتکل الحاق فنلاند به ناتو را در پارلمان خود آغاز کنیم.»

28 کشور از 30 عضو «ناتو» پیشتر، با نامزدی فنلاند موافقت کرده‌اند.

نینیستو در اظهاراتش گفت: «ترک‌ها امیدوار بودند که من آنجا(آنکارا) باشم تا زمانی که آنها مصوبه پارلمان را اعلام کنند، پاسخ را دریافت کنم. من هم این دعوت را پذیرفتم.»

اردوغان چهارشنبه در ارتباط با پذیرش درخواست فنلاند از سوی ترکیه، گفت: «ما به وظیفه خود و به وعده‌ای که داده‌ایم، عمل خواهیم کرد. جمعه با رئیس جمهوری فنلاند دیدار خواهیم داشت و به مقتضای وعده خود، عمل خواهیم کرد.»

رای‌گیری پارلمان

تاریخ رای گیری پارلمان ترکیه، مشخص نیست و این پرسش مطرح است که آیا این رای‌گیری، قبل از انتخابات ریاست جمهوری و مجلس ترکیه در 14 ماه مه یا بعد از آن انجام خواهد شد.

پارلمان ترکیه باید حدود یک ماه قبل از برگزاری انتخابات، کار خود را متوقف کند.

در همین راستا کاخ سفید از ترکیه خواست طرح موافقت با عضویت سوئد در پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» را نیز به تصویب رساند.

از سوئی اولف کریسترسون، نخست‌وزیر سوئد سه‌شنبه اذعان کرد که شانس پیوستن فنلاند به «ناتو» قبل از سوئد به ویژه به دلیل مخالفت ترکیه با عضویت استکهلم، افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم