اردوغان از تمدید توافقنامه صدور غلات روسیه و اوکراین خبر داد

با توجه به تاکید سازمان ملل بر نامحدود بودن بازه تمدید توافقنامه غلات، به‌نظر می‌رسد تنها امرقطعی، تمدید این توافقنامه با بازه دست‌کم دو ماهه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که توافقنامه صادرات غلات اوکراین از طریق بنادر دریای سیاه که شنبه (امروز)منقضی می‌شود، تمدید شده است اما بازه تمدید آن را فاش نکرد.

به گزارش «رویترز»، اردوغان شنبه 27 اسفند در سخنرانی در شهر چناق‌قلعه در غرب ترکیه گفت: «موافقتنامه کریدور غلات امروز منقضی می‌شود. در نتیجه مذاکرات ما با طرفین(روسیه و اوکراین)، با تمدید این توافقنامه، موافقت شد.»

Advertisement

روسیه پیشتر خواستار تمدید توافقنامه تنها به مدت 60 روز شد که نیمی از دوره تمدید پیشین است، در حالی که اوکراین بر تمدید این توافق برای یک دوره 120 روزه اصرار دارد.

با توجه به تاکید سازمان ملل بر نامحدود بودن بازه تمدید توافق غلات، به‌نظر می‌رسد تنها امرقطعی، تمدید این توافقنامه با بازه دست‌کم دو ماهه است.

از سویی مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز تاکید کرد که کشورش تلاش خواهد کرد تا توافق غلات اوکراین از دریای سیاه را بلافاصله پس از انقضای مدت این توافق، تمدید کند.

چاووش اوغلو در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با سامح شکری، همتای مصری خود در قاهره افزود: «روسیه با تمدید قرارداد غلات تنها برای مدت دو ماه موافقت کرد و پس از دو ماه، برای تمدید مجدد، تلاش خواهیم کرد».

کاخ کرملین جمعه با اعلام این که روسیه تصمیم دارد توافقنامه صدور غلات در سراسر دریای سیاه را برای یک بازه 60 روزه تمدید کند، اظهارات قبلی وزارت خارجه این کشور را تایید کرد.

اوکراین نیز اعلام کرد که این قرارداد که به زودی منقضی خواهد شد، باید به طور کامل با مفاد کنونی آن برای 120 روز تمدید شود.

یک منبع آگاه چند روز پیش اعلام کرد توافقنامه‌ صادرات ایمن غلات از بنادر اوکراین در دریای سیاه، پس از انقضای آن در 18 مارس و در صورت عدم اعتراض طرف‌های این توافقنامه، به طور خودکار تمدید خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم