لهستان و اسلواکی جنگنده «میگ 29» به اوکراین می‌دهند

«میگ 29» جنگنده‌ای فراصوتی با قدرت مانور فوق‌العاده است که قابلیت حمل بمب‌های تا وزن 3000 کیلوگرم را داشته و به توپ 30 میلی‌متری یکپارچه با 150 گلوله مهمات، مجهز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی تصمیم لهستان و اسلواکی به تحویل جنگنده‌های «میگ 29 » به اوکراین، کاخ کرملین جمعه 26 اسفند از زبان دیمیتری پسکوف، سخنگوی خود تاکید کرد که این جنگنده‌ها را نابود خواهد کرد.

پسکوف در نشستی خبری خاطرنشان کرد که به نظر می‌رسد این کشورها به خصوص اسلواکی صرفا از این طریق در صدد صادر کردن تجهیزات قدیمی و غیرضروری خود هستند.

در همین زمینه، ادوارد هگر، نخست‌وزیر اسلواکی امروز فاش کرد که کشورش با ارسال جنگنده‌های «میگ-29 » به اوکراین موافقت کرده است.

به گزارش «رویترز»، هگر توضیح داد که اسلواکی همچنین بخشی از سیستم پدافند هوایی «کی یو بی»را در اختیار کییف قرار خواهد داد.

اسلواکی پس از لهستان که پنج‌شنبه اعلام کرد، جنگنده به اوکراین خواهد داد، دومین کشوری است که در صدد تحویل جنگنده به کییف است.

غیرعملیاتی بودن جنگنده‌های تحویلی

ناوگان متشکل از 11 فروند «میگ 29» تابستان گذشته بازنشسته شد و اکثر این جنگنده‌ها در شرایط عملیاتی نیستند و جنگنده‌های عملیاتی، تحویل کییف داده خواهند شد و بقیه، أوراق شده و از قطعات یدکی آنها استفاده خواهد شد.

این جنگنده‌های دوران اتحاد جماهیر شوروی به دلیل قدرت مانور فوق‌العاده و سرعت بالای آنها از سایر جنگنده‌ها متمایزند.

قابلیت‌های رزمی «میگ 29 »

سرلشکر محمد الثلجی، تحلیلگر نظامی و استراتژیک، «العربیه» گفت که «میگ 29 »، جنگنده‌ای مدرن با قابلیت‌های رزمی بالا است که قادر به مانور، رسیدن به اهداف و شلیک موشک از فواصل دور است.

اهمیت فاکتور تعداد

الثلجی افزود: «کارآیی این جنگنده در روند نبردهای اوکراین به عوامل متعددی بستگی دارد که اولین آن‌ها، تعداد این جنگنده به دلیل تأثیرگذاری و کارایی آن است، به ویژه که لهستان تاکنون تنها 4 جنگنده را ارسال کرده است، اگر چه شمار جنگنده‌های نیروی هوایی روسیه و تنوع آن بسیار بیشتر از توان اوکراین است».

جنگنده فراصوتی«میگ 29»، جنگنده‌ای از نسل چهارم است که با جنگنده‌های آمریکایی مانند «اف 16» با نام مستعار فایتینگ فالکون (شاهین مبارز) یا «بوئینگ اف/ایی-18 هورنت»، قابل مقایسه است.

دو نقطه قوت بزرگ «میگ 29»، قابلیت مانور بالا در سرعت‌های پایین و سیستم یکپارچه دید و هدف‌گیری نصب شده روی کلاه خلبان است.

حدود 1600 فروند «میگ 29» در سراسر جهان در حال عملیات هستند که 600 فروند از این تعداد در نیروی هوایی روسیه در خدمت هستند.

این جنگنده به هفت نقطه سخت خارجی برای نصب تسلیحات مجهز است و می‌تواند تا دو موشک میان برد هوا به هوا «آر -27» را حمل کند.

این جنگنده، قابلیت حمل بمب‌های تا وزن 3000 کیلوگرم را داشته و به توپ 30 میلی‌متری یکپارچه با 150 گلوله مهمات، مجهز است.

طراحی‌شده در دهه هفتاد

«میگ 29 »جنگنده‌ای تاثیرگذار است که «مرکز طراحی میکویان» در دهه هفتاد قرن گذشته، کار طراحی‌اش را شروع کرد و اوایل دهه هشتاد، وارد خدمت نیروی هوایی شوروی شد.

این جنگنده علاوه بر کشورهای پیمان «ورشو» به بسیاری از کشورهای در حال توسعه نیز صادر شد و هنوز هم در نیروی هوایی روسیه و بسیاری از دیگر کشورها در خدمت است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید