لهستان از ارسال جنگنده‌های میگ-29 به اوکراین خبر داد

کی‌یف پیشتر از کشورهای غربی خواستار دریافت جنگنده به ویژه جنگنده‌های اف-16 آمریکایی شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

آندره دودا، رئیس جمهوری لهستان اعلام کرد که به‌زودی چهار فروند جنگنده بمب‌افکن میگ-29 را به عنوان اولین محموله از تسلیحات تهاجمی توسط یک کشور عضو ناتو به اوکراین ارسال خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دودا، پنج‌شنبه 25 اسفند گفت که «در مرحله اول چهار فروند از این جنگنده‌ها را به کی‌یف تحویل می‌دهیم.»

Advertisement

او افزود که لهستان هم‌اکنون در حال آماده‌سازی چندین جنگنده دیگر است و احتمالا در روزهای آینده به اوکراین ارسال خواهند شد.

دودا ادامه داد: «لهستان در حال حاضر 10 فروند میگ در اختیار دارد که آنها را از آلمان شرقی سابق تحویل گرفته بود.»

او اشاره کرد که این جنگنده‌ها کماکان در حال فعالیت هستند اما در سال‌های آخر خدمات‌دهی بوده با این حال از کارایی خوبی برخوردارند.

رئیس جمهوری لهستان تاکید کرد که خلبانان اوکراینی می‌توانند بدون آموزش از جنگنده‌های میگ-29 استفاده کنند.

کی‌یف پیشتر از کشورهای غربی خواستار دریافت جنگنده به‌ویژه جنگنده‌های اف-16 آمریکایی شده بود.

پس از تصمیم لهستان در ارسال جنگنده‌های میگ به اوکراین، کاخ سفید اعلام کرد که این اقدام باعث تغییر موضع واشینگتن مبنی بر عدم تحویل جنگنده‌های آمریکایی به اوکراین نخواهد شد.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا تاکید کرد که اقدام لهستان به تغییر رویکرد آمریکا درباره عدم تحویل اف-16 به اوکراین منجر نمی‌شود.

در همین رابطه، یوری ایگنات، سخنگوی نیروی هوایی اوکراین اعلام کرد که «جنگنده‌های میگ مشکلی را حل نمی‌کنند، ما به جنگنده‌های اف-16 نیاز داریم.»

با این حال این مقام اوکراینی اشاره کرد که جنگنده‌های میگ لهستانی تا حدودی به تقویت توانایی نظامی اوکراین کمک خواهند کرد.

مسکو تاکنون درباره این اقدام لهستان موضعی اتخاذ نکرده است.

روسیه پیش از این اعلام کرده بود که ارسال تسلیحات غربی به اوکراین تنها به طولانی‌شدن جنگ منجر می‌شود و هیچ تغییری در اهداف نظامی مسکو‌ در اوکراین ایجاد نخواهد کرد.

اظهارات رئیس جمهوری لهستان پس از آن است که نهادهای امنیتی این کشور از بازداشت یک تیم جاسوسی روسیه در لهستان خبر داده بودند.

لهستان قرار است هواپیماهای «اف‌ای-50» ساخت کره جنوبی و جنگنده‌های «اف-35» آمریکایی را جایگزین جنگنده‌های میگ ارسالی به اوکراین کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم