ترکیه پیش‌شرط‌های بشار اسد برای دیدار با اردوغان را «نامناسب» دانست

اردوغان به دنبال آن است که به مردم خود بگوید از طریق احیای روابط با دمشق می توان مشکل پناهجویان سوری در ترکیه را حل کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ریاست جمهوری ترکیه، جمعه 26 اسفند اعلام کرد که پیش‌شرط‌های بشار اسد، رئیس رژیم سوریه برای دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه با عادی‌سازی مناسبات دو کشور سازگار نیست.

نزدیک شدن به دمشق برای اردوغان قبل از انتخابات ضروری است؛ زیرا که او می‌خواهد به مردم ترکیه نشان دهد که می‌توان به خاطر منافع ملی کشورش، حتی دست‌دوستی به سمت کسانی دراز کند که زمانی «دشمن» تلقی می‌شدند.

Advertisement

اردوغان همچنین به دنبال آن است که به مردم خود بگوید، از طریق احیای روابط با دمشق قادر به حل مشکل پناهجویان سوری در ترکیه است.

خروج کامل و خالی از ابهام

بر اساس مصاحبه‌ با بشار اسد که پنج‌شنبه از سوی خبرگزاری روسی «ریانووستی» منتشر شد، پاسخ ترکیه در پی تاکید اسد بر این موضوع بود که گفته بود تنها در صورت عقب‌نشینی ترکیه از شمال سوریه، با اردوغان ملاقات خواهد کرد.

بشار اسد گفته بود :«(هرگونه دیدار) به آمادگی ترکیه برای خروج کامل و خالی از ابهام نیروهای این کشور از خاک سوریه بستگی دارد».

رئیس رژیم سوریه ضمن فراخوان از ترکیه برای خاتمه‌دادن به حمایت از گروه‌های پیکارجوی اپوزیسیون که مناطق شمال سوریه را زیر کنترل دارند، افزود: «تنها در این صورت، دیدار میان من و اردوغان، امکان‌پذیر می‌شود.»

نشست مسکو

به گزارش رسانه‌های ترکیه، دیپلمات‌هایی از ایران، روسیه، ترکیه و سوریه قرار است این‌هفته در تدارک نشست وزاری خارجه این کشورها در مسکو، با هم دیدار داشته‌باشند.

مخالفت با عادی‌سازی روابط با دمشق

از سویی آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که پیش از اقدام سیاسی جدی برای حل دائمی بحران سوریه، روابط با رژیم اسد را عادی نخواهند کرد.

در این بیانیه که پنج‌شنبه به مناسبت دوازدهمین سالگرد جنگ داخلی سوریه در وبگاه وزارت خارجه آلمان منتشر شد، تاکید شده که این چهار کشور غربی در روند بازسازی ویرانی‌های جنگ سوریه که حاصل سیاست‌های رژیم اسد است، مشارکت نخواهند کرد.

این بیانیه همچنین خواستار محاکمه و بازخواست رژیم اسد و همه عاملان جنایت در سوریه توسط جامعه بین‌المللی شده و همزمان آزادی بازداشت‌شدگان و آگاهی از سرنوشت مفقود‌شدگان را خواستار شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم