آی‌نیوز: چین تولید پهپادهای انتحاری مشابه ایرانی را برای فروش به روسیه آغاز کرد

کارشناس امنیتی غربی: اگر ایرانی‌ها نتوانند سطح تولید پهپادی خود را بالا نگه دارند، چین بهترین گزینه بعدی برای روسیه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه بریتانیایی «آی‌نیوز» در گزارشی اختصاصی گزارش داد که شرکت‌های چینی در حال تولید چند نسخه مشابه پهپادهای انتحاری ساخت ایران برای ارائه به روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین هستند.

به گزارش این روزنامه، یک پایگاه اینترنتی چینی که محصولات جنگی، از جمله هواپیماهای بدون سرنشین نظامی، را به نمایش می‌گذارد، حداقل سه پهپاد که شباهت زیادی به «شاهد-136» دارند را برای فروش عرضه کرده است. روسیه از این پهپاد برای هدف قرار دادن شهرها و زیرساخت‌های اوکراین استفاده می‌کند.

یکی از محصولات جدیدی که این وبسایت به مشتریان خود ارائه می‌کند، تحت عنوان «TL-180»، با توضیحات طولانی درباره مزایای تاکتیکی شاهد-136، و اینکه محصول چینی چه برتری‌هایی بر آن دارد، به نمایش گذاشته شده است.

وبسایت چینی می‌گوید پهپاد آنها بهتر از نمونه ایرانی است، چرا که هم بدنه قوی‌تری دارد، و هم بر خلاف پهپاد ایرانی می‌توان از آن استفاده دومنظوره کرد. این پهپاد را می‌توان یا به عنوان پهپاد انتحاری مجهز به کلاهک انفجاری یا به عنوان ابزار جاسوسی با قابلیت پروازهای متعدد استفاده کرد.

روزنامه آلمانی «اشپیگل» اخیرا گزارش داد که شرکت چینی «ژیان بینگو» قصد دارد به‌زودی یکصد پهپاد انتحاری به مسکو تحویل دهد. به گفته آی‌نیوز، سازنده چینی برای تحویل و آزمایش یکی دیگر از نسخه‌های مشابه شاهد، یعنی «ZT-180»، با کرملین قرارداد بسته است.

یک منبع امنیتی غربی به آی‌نیوز گفت از آنجایی که تهران توانایی تولید شمار بالای پهپادهای لازم برای حمله به اوکراین توسط روسیه را ندارد، مسکو برای تامین نیازهای پهپادی خود به‌طور فزاینده‌ای به پکن متمایل شده است.

این منبع غربی گفت: «اگر ایرانی‌ها نتوانند سطح تولید پهپادی خود را بالا نگه دارند، چین بهترین گزینه بعدی برای روسیه است. مسکو برای به دست آوردن پهپادهای چینی که همان کار شاهد-136 را انجام می‌دهد، ابراز علاقه کرده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید