آمریکا: هر جایی که قوانین بین‌المللی اجازه دهد هواپیماهای ما پرواز خواهند کرد

به دنبال سقوط یک پهپاد آمریکایی در دریای سیاه وزیر دفاع آمریکا در جریان تماس تلفنی با همتای روس خود گفت که روسیه باید هواپیماهای نظامی خود را به صورت ایمن و حرفه‌ای به کار گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه 24 اسفند اعلام کرد که به ژنرال سرگئی شویگو، همتای روسی خود اطلاع داده است که ایالات متحده به پرواز هواپیماهای خود در حریم هوایی بین‌المللی ادامه می‌دهد.

آستین با تاکید بر اینکه ایالات متحده به پرواز در هر جایی که قوانین بین‌المللی اجازه دهد ادامه خواهد داد، افزود: «روسیه باید هواپیماهای نظامی خود را به شیوه‌ای امن و حرفه‌ای به کار گیرد».

آستین از این تماس که پس از گذشت بیش از یک سال از آغاز جنگ روسیه با اوکراین صورت می‌گیرد، ابراز خرسندی کرد و گفت: «ارتباط مستقیم بین مقامات ارشد نظامی روسیه و آمریکا بسیار نادر شده است».

آستین اظهار داشت: «ما هرگونه تشدید تنش را بسیار جدی می‌گیریم، بنابراین فکر می‌کنم باز نگه داشتن کانال‌های ارتباطی بسیار مهم است».

وی بر اهمیت برقراری ارتباط تلفنی بین دو طرف تاکید کرد و افزود: «فکر می‌کنم این موضوع به جلوگیری از اشتباه محاسباتی در آینده کمک می‌کند».

به دنبال سقوط یک پهپاد آمریکایی در دریای سیاه، مسکو ورود این پهپاد به حریم هوایی دریای سیاه را اقدامی تحریک‌آمیز خواند و آن را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، وزارت دفاع روسیه روز گذشته با محکوم کردن آنچه «اقدام تحریک‌آمیز» آمریکا خواند، اعلام کرد که پهپاد آمریکایی بدون فعال‌کردن سیستم فرستنده و گیرنده در منطقه پرواز ممنوعه از سوی روسیه در دریای سیاه به پرواز درآمده بود.

این وزارت در بیانیه خود افزود، مسکو پیشتر این منطقه را بخشی از منطقه عملیات نظامی اعلام کرده بود و همه کاربران بین‌المللی حریم هوایی از این موضوع مطلع‌ بودند.

پهپاد آمریکایی

واشینگتن، روز سه‌شنبه روسیه را متهم کرد که با «رهگیری و برخورد» با یک پهپاد «ریپر» آمریکایی بر فراز دریای سیاه، منجر به سرنگونی آن شد.

ارتش روسیه ضمن تکذیب اتهامات آمریکا، اذعان کرد که دو جنگنده این کشور، یک پهپاد آمریکایی را در «شبه‌جزیره الحاقی کریمه» در مسیر حرکتش به سوی مرز روسیه، رهگیری کردند.

حادثه سقوط پهپاد آمریکایی زمانی رخ داد که یک جنگنده سوخوی-27 روسی با پهپاد نظامی MQ-9 آمریکایی برخورد کرد.

این اولین رویارویی مستقیم از این نوع بین دو ابرقدرت از زمان تهاجم روسیه به اوکراین بیش از یک سال پیش است.

روسیه این حادثه را یک اقدام تحریک‌آمیز دانست. آناتولی آنتونوف، سفیر این کشور در واشینگتن هم در اظهارنظری پس از احضار او توسط وزارت خارجه آمریکا گفت: «حضور یک پهپاد آمریکایی در دریای سیاه یک اقدام تحریک‌آمیز است».

آنتونوف افزود که جنگنده روسی در جریان رویارویی خود با پهپاد آمریکایی از هیچ سلاحی استفاده نکردند و در عین حال نشان می‌دهد که مسکو به دنبال درگیری با واشینگتن نیست.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که یک پهپاد آمریکایی MQ-9 که در حال حرکت به سمت حریم هوایی کریمه در دریای سیاه بود، پس از اینکه ارتفاع خود را از دست داد، سقوط کرد.

وزارت دفاع آمریکا گفت، دو جنگنده روسی برای رهگیری پهپاد به پرواز درآمدند اما آن را ساقط نکردند.

وزارت دفاع آمریکا تاکید کرد که پهپاد مذکور دستگاه‌های شناسایی خود را روشن نکرده بود یعنی برخلاف مقررات منطقه پرواز ممنوع وزارت دفاع روسیه بر فراز دریای سیاه، اقدامی نکرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم