کییف: سرنگونی پهپاد آمریکایی بیانگر قصد پوتین برای گسترش دامنه جنگ است

بنیانگذار شرکت نظامی خصوصی «واگنر»، از تنگ‌تر شدن حلقه محاصره باخموت از سوی نیروهای روسی خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پس از برخورد جنگنده روسی با یک پهپاد آمریکایی بر فراز دریای سیاه، کییف، روسیه را متهم کرد که در راستای«گسترش» دامنه درگیری در اوکراین و وارد‌کردن دیگر کشورها به آن، تلاش می‌کند.

الکسی دانیلوف، رئیس شورای امنیت اوکراین، چهارشنبه 24 اسفند در توئیتی نوشت: «حادثه سرنگونی پهپاد آمریکایی «ام کیو-9 ریپر»که روسیه در دریای سیاه رقم زد، حامل پیامی از سوی پوتین با این محتوا است که او برای گسترش دامنه منازعه و واردساختن دیگر طرف‌ها در آن، آمادگی دارد.

Advertisement

واشینگتن، سه‌شنبه روسیه را متهم کرد که با «رهگیری و برخورد» با یک پهپاد «ریپر» آمریکایی بر فراز دریای سیاه، منجر به سرنگونی آن شد. ارتش روسیه ضمن تکذیب اتهامات آمریکا، اذعان کرد که دو جنگنده این کشور، یک پهپاد آمریکایی را در «شبه‌جزیره الحاقی کریمه» در مسیر حرکتش به سوی مرز روسیه، رهگیری کردند.

فرماندهی نیروی هوایی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» هم چهارشنبه از پرواز جنگنده‌های آلمانی و بریتانیایی در کنار دو هواپیمای روسی «ایل-78» و «ان-148» در حریم هوایی استونی در چارچوب عملیات حمایت از امنیت قلمرو «ناتو» خبر داد که به گزارش «بی بی سی»، نخستین عملیات از این دست به شمار می‌آید.

رویدادهای میدانی در جبهه باخموت

از سوی دیگر، یوگنی پریگوژین، بنیانگذار شرکت نظامی خصوصی «واگنر»، چهارشنبه تاکید کرد که نیروهای روسی، کنترل شهر «زالزنیانسکویه» در نزدیکی باخموت را به دست گرفتند که به این ترتیب حلقه محاصره این شهر، تنگ‌تر شد.

پریگوژین در 11 مارس اعلام کرد که نیروهای روسی در 1.2 کیلومتری مرکز اداری باخموت مستقر شدند.

پیشتر وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که یگان‌هایی از نیروهای مسلح روسیه متشکل از 6 گروه تهاجمی، کنترل بخشی از منطقه صنعتی در محور کوبیانسک را به دست گرفتند.

تاکید زلنسکی بر دفاع از باخموت

این در حالی است که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین تاکید کرد که فرماندهان ارشد نظامی اوکراین ترجیح می‌دهند دفاع از باخموت در شرق اوکراین، تداوم یابد تا بیشترین خسارات ممکن به نیروهای روسیه وارد شود.

زلنسکی شامگاه سه‌شنبه در سخنرانی شبانه تصویری خود گفت: « باخموت، نقطه تمرکز اصلی است و موضع روشن کل فرماندهی نظامی، دفاع از این شهر و نابودی حداکثری اشغالگران است.»

استفاده از مهمات حاوی فسفر سفید

از سویی به گزارش خبرنگاران «فرانس‌پرس»، مهمات حاوی فسفر سفید، سه‌شنبه، از مواضع روسیه به سوی منطقه غیر‌مسکونی در شهر «چاسف‌ یار» در شرق اوکراین، در نزدیکی باخموت که شاهد درگیری‌های سنگین است، شلیک شد که به بروز آتش‌سوزی در زمین‌های کشاورزی دو طرف جاده انجامید.

مهمات حاوی فسفر، تسلیحاتی آتش‌زا هستند که استفاده از آنها علیه غیرنظامیان ممنوع است، اما بر اساس کنوانسیون ژنو امضا شده در 1980، می‌توان از آنها علیه اهداف نظامی استفاده کرد.

کییف، روسیه را به استفاده مکرر از این نوع تسلیحات از زمان آغاز جنگ، از جمله علیه غیرنظامیان متهم می‌کند ولی ارتش روسیه قویا این اتهامات را تکذیب کرده است.

وضعیت دشوار جبهه شرق اوکراین

رئیس جمهوری اوکراین اعلام کرد، آینده کشورش به نتیجه نبردهای جاری در شرق از جمله نبردهای باخموت و اطراف آن بستگی دارد.

زلنسکی در سخنرانی شامگاه دوشنبه خود گفت: «وضعیت در شرق کشور بسیار دشوار و دردناک است. ما باید قدرت نظامی دشمن را نابود کنیم که این کار را خواهیم کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم