فرانسه بار دیگر مسئولان لبنانی را به اعمال تحریم تهدید کرد

اتحادیه اروپا در سال 2021 با هدف فشار بر برخی رهبران لبنانی، چارچوب قانونی را برای نظام تحریمی که افراد و نهادهای لبنانی را هدف قرار می‌دهد، تدوین کرد، اما آن را عملیاتی نکرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

فرانسه در چارچوب قانون تدوین شده از سوی اروپا برای تحت فشار گذاشتن رهبران سیاسی لبنان، مقامات این کشور را به اعمال تحریم‌هایی علیه آنها تهدید کرد.

وزارت امور خارجه فرانسه سه‌شنبه 23 اسفند اعلام کرد که در حال مذاکره با متحدان در این خصوص است که آیا زمان اعمال تحریم‌ها علیه اخلال‌گران در روند برون‌رفت از بن‌بست قانون اساسی در لبنان فرارسیده است یا نه.

از زمان بسر رسیدن دوره ریاست جمهوری میشل عون در اواخر اکتبر گذشته، لبنان بدون رئیس جمهوری مانده که این امر، باعث تشدید ناتوانی نهادهای این کشور شد که با یکی از بدترین بحران‌های اقتصادی جهان درگیر است.

به گزارش«رویترز» به نقل از منابع آگاه، نمایندگان چندین کشور، ماه گذشته با حضور در پاریس، چگونگی برون‌رفت از بن‌بست سیاسی در لبنان را مورد بررسی قرار دادند، اما این دیدار به حمایت آشکار از نامزد ریاست جمهوری معین نیانجامید.

به گفته دو دیپلمات مطلع از این مذاکرات، موضوع اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه رهبران لبنان از سوی پاریس مطرح شد هر چند که این ایده ظاهرا در دستور کار قرار نداشت.

آن کلر لژاندر، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در نشست خبری سه‌شنبه به خبرنگاران گفت: «ما از مسئولان لبنان، رهبران این کشور و همه رهبران سیاسی می‌خواهیم تا از این بن‌بست قانون اساسی خارج شوند. تأکید داریم کسانی که در این روند اخلال کنند، ممکن است در معرض پیآمدهایی قرار بگیرند.»

اتحادیه اروپا در سال 2021 با هدف فشار بر برخی رهبران لبنان، چارچوبی قانونی را برای اعمال تحریم علیه افراد و نهادهای لبنانی تدوین کرد، اما آن را عملیاتی نکرد و پس از آن بود که بحران سیاسی و اقتصادی تشدید شد.

لژاندر در پاسخ به پرسشی در مورد میزان آمادگی پاریس برای استفاده از این مکانیسم در حال حاضر یا اجرای اقدامی ملموس، گفت که رایزنی‌هایی با شرکا در حال اجرا است و أوضاع در مورد اقدامات لازم در قبال این پیآمدها، در دست بررسی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم