خبرگزاری فرانسه: روسیه از فسفر سفید در حمله به شرق اوکراین استفاده کرده است

مهمات حاوی فسفر سفید تسلیحاتی هستند که کاربرد آنها علیه غیرنظامیان ممنوع اعلام شده اما استفاده این تسلیحات علیه اهداف نظامی منع نشده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

خبرگزاری فرانسه خبر داد که نیروهای روسیه سه‌شنبه 23 اسفند برخی مناطق غیرمسکونی در اطراف شهر چاسیویار در شرق اوکراین را با گلوله‌های حاوی فسفر سفید هدف قرار دادند.

این خبرگزاری گزارش داد که در ساعت 14:45 روز سه‌شنبه به وقت گرینیچ دو گلوله حاوی ماده شیمیایی فسفر سفید به فاصله پنج دقیقه به جاده‌ای در حومه جنوبی شهر چاسیویار اصابت کردند.

بنا به این گزارش، جاده مذکور شهر چاسیویار را به باخموت که شاهد سنگین‌ترین نبردها میان نیروهای روسیه و اوکراین است، مرتبط می‌کند.

پس از انفجار این دو گلوله، اجسام کره‌ای شکل کوچکی به اطراف پراکنده شدند که از آنها ماده سوزاننده فسفر سفید خارج شد.

این ماده باعث آتش‌گرفتن زمین‌های زراعی دو طرف جاده مذکور به مساحت یک زمین فوتبال شد.

خبرگزاری فرانسه نتوانسته نظامی‌بودن منطقه مورد هدف قرارگرفته را تایید کند اما به گفته این خبرگزاری، در نزدیکی محل انفجار، یک خودروی نظامی اوکراینی توقف کرده بود.

این خبرگزاری اشاره کرده که نزدیکترین منازل مسکونی حدود 200 متر با محل انفجار فاصله داشته است.

گلوله‌ها و مهمات حاوی فسفر سفید، تسلیحاتی هستند که کاربرد آنها علیه مناطق مسکونی و غیرنظامیان ممنوع اعلام شده اما طبق توافقنامه 1980 ژنو، استفاده این تسلیحات علیه اهداف نظامی منع نشده است.

کی‌یف همواره نیروهای روسیه را به‌دلیل کاربرد مداوم این سلاح علیه غیرنظامیان اوکراینی از ابتدای جنگ جاری میان دو کشور متهم کرده اما مسکو‌ پیوسته این اتهام را رد کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم