سقوط جنگنده روسی در اثر برخورد با پهپاد آمریکایی بر فراز دریای سیاه

نیروی هوایی آمریکا: اقدام ناایمن و غیرحرفه‌ای روس‌ها باعث سرنگونی هر دو هواپیما شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

فرماندهی اروپایی ارتش آمریکا از برخورد یک جت جنگنده روسی از نوع «سوخو-27 » با یک پهپاد آمریکایی نوع «ام کیو-9 ریپر» بر فراز دریای سیاه خبر داد.

ژنرال جیمز هکر، فرمانده نیروی هوایی آمریکا در اروپا و آفریقا سه‌شنبه 23 اسفند، گفت: «پهپاد «ام کیو- 9» ما در حال انجام عملیات عادی در حریم هوایی بین‌المللی بود که توسط یک جنگنده روسی رهگیری و با آن برخورد کرد که منجر به سرنگونی آن شد. حقیقت امر این است که این اقدام ناایمن و غیرحرفه‌ای روس‌ها باعث سرنگونی هر دو هواپیما شد».

Advertisement

واشنگتن پس از برخورد جنگنده سوخو روسی با پهپاد آمریکایی، ضمن توصیف این عملیات به عنوان اقدامی «گستاخانه»، آن را محکوم کرد.

کاخ سفید نیز ضمن اشاره به ناایمن و غیرحرفه‌ای بودن نحوه رهگیری پهپاد آمریکایی از سوی جت جنگنده روسی تاکید کرد که نگرانی ایالات متحده پس از این حادثه به مقامات روسی ابلاغ خواهد شد.

در ادامه مقام کاخ سفید افزود که پهپاد آمریکایی هیچ‌گونه تهدیدی علیه روسیه تشکیل نمی‌داد و به ماموریت عادی خود در ارتفاعات هوایی بین‌المللی ادامه می‌داد.

کاخ سفید همچنین تاکید کرد که ایالات متحده در خدمت به منافع ملی خود به انجام ماموریت‌های خود بر فراز دریای سیاه ادامه خواهد داد و برای عملیات پروازی در آسمان دریای سیاه نیازی به هماهنگی با روسیه ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم