کی‌یف: شواهدی مبنی بر کمک نظامی چین به روسیه وجود ندارد

اظهارات مقام اوکراینی همزمان با اظهارات ویلیام برنز، مدیر سازمان «سیا» که چین را متهم کرد در نظر دارد تسلیحات مرگبار به روسیه ارسال کند، بیان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کریلو بودانوف، رئیس اطلاعات اوکراین، در مصاحبه‌ای با «صدای آمریکا»، گفت که «هیچ نشانه‌ای» مبنی بر اینکه چین قصد دارد به روسیه تسلیحات مرگبار ارسال کند، نمی‌بیند.

بودانوف، سه‌شنبه 9 اسفند، درباره اظهارات اخیر مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه چین قصد دارد به ارتش روسیه تسلیحات مرگبار برای حمله به اوکراین تحویل دهد، گفت: «من با این نظر موافق نیستم».

این مقام اوکراینی افزود: «در حال حاضر فکر نمی‌کنم چین با انتقال تسلیحات به روسیه موافقت کند، من هیچ نشانه‌ای نمی‌بینم که درباره چنین مسئله‌ای حتی بحث شده باشد».

پس از اصرار صدای آمریکا درباره اظهارات مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، بودانوف گفت: «من رئیس سازمان اطلاعات هستم و با تمام احترامی که برای شما قائلم، به نظرات افراد تکیه نمی‌کنم. من چنین حقایقی را نمی‌بینم».

اظهارات این مقام اوکراینی همزمان با اظهارات ویلیام برنز، مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا» که در مصاحبه‌ای با شبكه «سی‌بی‌اس»، چین را متهم کرد که در نظر دارد تسلیحات مرگبار به روسیه ارسال کند، بیان شد.

برنز به شبکه آمریکایی «سی‌بی‌اس» گفته بود: «ما مطمئن هستیم که مقامات چینی در حال بررسی ارائه تجهیزات مرگبار به روسیه هستند».

گفتنی است، چین اظهارات برخی مقامات آمریکایی از جمله رئیس سازمان سیا مبنی بر تصمیم پکن به ارسال تسلیحات به روسیه را قویا رد کرده است.

رئیس اطلاعات اوکراین در مصاحبه خود با صدای آمریکا تأکید کرد که ایران «عملاً تنها کشوری است که سلاح‌های خطرناک به روسیه ارسال می‌کند».

او افزود: «اطلاعاتی وجود داشت مبنی بر اینکه کره شمالی اسلحه به روسیه ارسال کرده است، اما دلیلی برای تایید آن نداریم و تاکنون هیچ موردی درباره استفاده از اسلحه کره شمالی در جنگ روسیه و اوکراین رصد نکرده‌ایم».

رئیس اطلاعات اوکراین گفت که روسیه سعی می‌کند هر چیزی را که می‌تواند از هر کجا خریداری کند، چراکه مشکلات مسکو بسیار زیاد است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید