مسکو‌ از سرنگونی دو پهپاد اوکراینی پیش از حمله به زیرساخت‌های یک شهر روسیه خبر داد

روسیه: اعلام آماده‌باش هوایی حاصل حمله سایبری بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مسکو اعلام کرد، ارتش این کشور دو پهپاد اوکراینی که زیرساخت‌های غیرنظامی روسیه را هدف قرار داده بود، منهدم کرده است.

وزارت دفاع روسیه، سه‌شنبه 9 اسفند، اعلام کرد، ارتش اوکراین در اولین ساعات امروز، از دو پهپاد برای هدف‌قرار دادن زیرساخت‌های غیرنظامی در «سرزمین کراسنودار» و جمهوری آدیغیه جنوبی استفاده کرده است.

بر اساس بیانیه وزارت دفاع روسیه، سامانه‌های جنگ الکترونیک نیروهای مسلح روسیه موفق شدند این دو پهپاد را از کنترل خارج کرده و آن‌ها را منهدم کنند.

بیانیه وزارت دفاع روسیه افزوده است: «یکی از پهپادها در یکی از دشت‌ها سقوط کرد. پهپاد دیگری نیز که از مسیر خود منحرف شد، آسیبی به زیرساخت‌های غیرنظامی وارد نکرد.»

وزارت اورژانس روسیه پیشتر گزارش‌های مبنی بر اعلام وضعیت هشدار هوایی در چندین منطقه این کشور را تکذیب کرده بود.

وزارت اورژانس روسیه در بیانیه‌ای مدعی شد که سرورهای ایستگاه‌های رادیویی و پخش تلویزیونی در برخی از نقاط این کشور مورد حمله سایبری قرار گرفت که در نتیجه آن، مطالبی درباره اعلام وضعیت هشدار هوایی منتشر شد.

بر اساس گزارش‌هایی که پیش از این منتشر شده بود، هکرها به برنامه‌های رادیویی منطقه ورونژ و شبه‌جزیره کریمه حمله کرده و ضمن هشدار به مردم از آن‌ها خواسته بودند تا به پناهگاه‌های امن بروند.

پیشتر مقامات شهر سن‌پترزبورگ در شمال روسیه، بدون این‌که جزئیات بیشتری ارائه دهند، اعلام کرده بودند که فرودگاه مسافربری پالکوو در این شهر تا اطلاع ثانوی تعطیل شده است.

طبق وبسایت FlightRadar که پرواز هواپیماها در سراسر جهان را رصد می‌کند، هواپیماهای مسافربری از نزدیکی به فرودگاه شهر سن‌پترزبورگ خودداری کردند و اطلاعیه‌ای مبنی بر بازگشت هواپیماها به مسکو منتشر شد.

این گزارش افزوده است، منطقه پرواز ممنوع بر فراز آسمان شهر سن‌پترزبورگ اعلام شد و فرودگاه پالکوو از پذیرش هرگونه هواپیما خودداری کرد.

این وضعیت برای چندین ساعت ادامه داشت، تا این‌که بعدها گزارش‌هایی از بازگشت شرایط به حالت عادی منتشر شد.

برخی رسانه‌های محلی در این شهر نیز از پرواز جنگنده‌ها در آسمان سن‌پترزبورگ خبر داده بودند. گزارش‌های رسمی در این زمینه تاکنون منتشر نشده است.

وزارت دفاع روسیه پیشتر واشینگتن را متهم به برنامه‌ریزی برای تحریک مسکو با استفاده از تسلیحات شیمیایی کرده بود.

ایگور کیرلوف، فرمانده نیروهای حفاظت رادیولوژیکی، شیمیایی و بیولوژیکی ارتش روسیه در این زمینه گفت، نیروهای تحت امر او، پیشروی خودروهای زرهی آمریکایی حامل مواد شیمیایی به سوی مناطق درگیری را رصد کرده است. به گفته کیرلوف، این اقدام آمریکا در راستای تحریک مسکو صورت گرفته است.

وزارت دفاع روسیه روز گذشته نیز خبر داد، ارتش این کشور مرکز اطلاعات الکترونیکی ارتش اوکراین در کی‌یف را منهدم کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید