لاوروف: به‌رغم فشار غرب موضع کشورهای عربی در قبال اوکراین «متوازن» است

وزارت دفاع روسیه مدعی شد که ایالات متحده برای انجام اقداماتی تحریک‌آمیز و کاربرد مواد شیمیایی سمی در اوکراین برنامه‌ریزی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که کشورهای عربی با وجود فشارهای بی‌سابقه کشورهای غربی بر آن‌ها، موضع متوازنی در قبال مناقشه اوکراین دارند.

میخائیل بوگدانوف، فرستاده رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه و آفریقا، سه‌شنبه 9 اسفند، به نقل از لاوروف، به شرکت کنندگان در دوازدهمین کنفرانس خاورمیانه مجمع بین‌المللی «ولدای» گفت: «با وجود فشارهای جمعی بی‌سابقه غرب به رهبری آمریکا، کشورهای دوست عربی، موضعی متوازن در مورد اوضاع اوکراین دارند که نشئت‌گرفته از منافع ملی است.»

لاوروف همچنین با اشاره به این که تقویت مناسبات با کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا، اولویت سیاست خارجی روسیه است، افزود که ارتقای گفت‌وگو مبتنی بر اعتماد و همکاری در چارچوب منافع متقابل با هر یک از کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا و همچنین انجمن‌های چندجانبه فعال در خاورمیانه، «از اولویت‌های راهبردی سیاست خارجی روسیه است.»

در پایان سخنان لاوروف آمده است: «دیپلماسی روسیه به فعالیت به منظور تضمین امنیت، ثبات و رفاه خاورمیانه ادامه خواهد داد و ما کمک‌ در راستای غلبه بر بحران‌ها و مشارکت در بازسازی کشورهای آسیب‌دیده، پس از پایان درگیری‌ها را پی‌خواهیم گرفت.»

خودروهای آمریکایی حامل مواد سمی در اوکراین

از سوی دیگر، خبرگزاری «تاس» به نقل از وزارت دفاع روسیه گزارش داد که خودروهای زرهی ساخت آمریکا، حامل مواد شیمیایی به سمت خطوط تماس حرکت کردند تا اقدامی تحریک‌آمیز را عملیاتی کنند.

وزارت دفاع روسیه، سه‌شنبه مدعی شد که ایالات متحده برای انجام اقداماتی تحریک‌آمیز و کاربرد مواد شیمیایی سمی در اوکراین برنامه‌ریزی می‌کند.

ایگور کریلوف، فرمانده نیروهای حفاظت در برابر خطر تشعشعات، مواد شیمیایی و بیولوژیک در ارتش روسیه فاش کرد که خودروهای زرهی ساخت آمریکا، حاوی مواد شیمیایی، در راستای اجرای اقدامات تحریک‌آمیز، در حال پیشروی به سمت خط تماس هستند.

زلنسکی
زلنسکی

هشدار زلنسکی

این در حالی است که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین هشدار داد که اوضاع در اطراف خط مقدم در باخموت، دشوارتر می‌شود. او طی سخنان با این بیان که «وضعیت پیچیده‌تر می‌شود»، افزود: «دشمن دائماً هر چیزی که بتوان برای حفاظت از مواضع ما به کارگرفت را نابود می‌کند».

زلنسکی از سربازان اوکراینی در حال نبرد در باخموت، به عنوان «قهرمانان واقعی» یاد کرد.

جانت یلن
جانت یلن

بسته کمکی جدید آمریکا

جانت یلن، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده، دوشنبه در جریان سفر به کییف، از واریز 1.2 میلیارد دلار برای حمایت از بودجه اوکراین و کمک به این کشور در«پاسخ به حملات روسیه» از طریق کاهش فشار مالی بر کییف خبر داد.

همزمان ریاست جمهوری روسیه، تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه 121 فرد و نهاد روسی را «بی‌نتیجه» توصیف کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید