بانک جهانی خسارات ترکیه ناشی از زلزله را 34 میلیارد دلار برآورد کرد

اردوغان از اهالی استان ادیامان در جنوب شرقی ترکیه به دلیل «تاخیر در امدادرسانی»، عذرخواهی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بانک جهانی اعلام کرد که دو زمین‌لرزه بزرگی که در ششم فوریه، ترکیه را لرزاند، خسارت مادی مستقیمی بالغ بر 34.2 میلیارد دلار برجای گذاشت، اما مجموع هزینه‌های بازسازی و ترمیم ویرانی‌ها ممکن است، دو برابر این مقدار باشد.

هامبرتو لوپز، مدیر دفتر بانک جهانی در ترکیه، دوشنبه 8 اسفند به خبرنگاران گفت که بر اساس برآوردهای این بانک، این دو زمین‌لرزه دست‌کم باعث کاهش نیم درصد از رشد تولید ناخالص داخلی ترکیه خواهد شد که در سال جاری بین 3.5 تا 4 درصد برآورد شده است.

آنا بردی، معاون اروپا و آسیای مرکزی گروه بانک جهانی اعلام کرد: « زلزله در سوریه پیامدهای حقیقتا فاجعه‌باری برجای گذاشته و بانک جهانی سه‌شنبه(فردا)، ارزیابی جداگانه‌ای در مورد زیان‌های سوریه، ارائه خواهد کرد».

او افزود: «در ارزیابی اولیه، خسارات ترکیه بالغ بر 34.2 میلیارد دلار، معادل حدود 4 درصد از تولید اقتصادی این کشور در سال 2021 برآورد شده است.

گزارش این بانک حاکی از آن است که 1.25 میلیون نفر به دلیل آسیب وارد شده به خانه‌های خود یا فروریختن کامل آنها، بی‌خانمان شدند.

عذرخواهی اردوغان از اهالی استان ادیامان

از سوی دیگر، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، دوشنبه از اهالی استان آدیامان، از مناطق به‌شدت آسیب‌دیده در زلزله 6 فوریه، به دلیل تاخیر در عملیات امدادرسانی، عذرخواهی کرد.

اردوغان 3 هفته پس از وقوع زلزله، در بازدید از این منطقه در جنوب شرق ترکیه گفت: «به دلیل تأثیر ویران‌گر زمین لرزه‌ها و بدی آب و هوا، نتوانستیم آنطور که می‌خواستیم در آدیامان در چند روز نخست فاجعه، کار کنیم. از این بابت عذرخواهی می‌کنم.»

انتقاد نجات‌یافتگان

این عذرخواهی پس از آن بود که اردوغان که به دنبال کسب دوره جدید ریاست جمهوری پس از دو دهه حضور در راس هرم قدرت ترکیه است، با انتقاد بازماندگان زلزله در آدیامان مواجه شد.

«فرانس‌پرس»، دهم فوریه، گزارشی از نارضایتی شدید اهالی این استان، منتشر کرد که از قول برخی اهالی، این جمله در انتقاد از دولت ذکر شده بود که «شما به ما پشت کردید.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید