آیا اروپا باید سیاست مهاجرپذیری خود را آسان کند؟

دلیل دریانوردی طولانی و خطرناک از ترکیه و لبنان به ایتالیا این است که قاچاقچیان تلاش می‌کنند از آب‌های قبرس و یونان اجتناب کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کارشناسان گروه مدافع حقوق بشر اروپایی «یورو مِدرایتس» می‌گویند حادثه دلخراش مرگ ده‌ها مهاجر غیرقانونی در سواحل جنوبی ایتالیا نشان داد که برای جلوگیری از چنین تراژدی‌هایی، اتحادیه اروپا باید روند مهاجرت قانونی را تسهیل کند.

به گزارش «یورونیوز»، سارا پرستیانی دوشنبه اعلام کرد: «ما دیروز به وضوح در کروتون دیدیم تنها راه حلی که می‌تواند از به خطر انداختن جان مردم در دریا جلوگیری کند، افزایش مسیرهای قانونی و دسترسی قانونی به اتحادیه اروپا است.»

روز یکشنبه 26 فوریه یک قایق حامل 200 مهاجر قاچاق که از وسط دریای مدیترانه از ترکیه به مقصد ایتالیا حرکت کرده بود، در سواحل جنوب ایتالیا به زیر آب رفت، که به غرق شدن دست‌کم 62 نفر، شامل مهاجران ایرانی و افغان انجامید.

پس از وقوع این حادثه دلخراش، مقامات ایتالیا، شامل رئیس‌جمهور سرجو ماتارلا، از اتحادیه اروپا خواستند تا اقدامات بیشتری برای مدیریت مهاجرت و جلوگیری از تلفات جانی در دریا انجام دهد.

به گفته یورونیوز، تلاش روز یکشنبه برای انتقال مهاجران با قایق از ترکیه به ایتالیا، که مسیر دریایی طولانی است، اولین مورد از این تلاش‌های نبوده است، و قاچاقچیان انسان تلاش‌های خود را در این راستا افزایش داده‌اند، و تنها در سال 2022 بیش از 15000 نفر را به اروپا قاچاق کرده‌اند.

کارشناسان یورو مدرایتس در این باره گفته‌اند که دلیل دریانوردی طولانی و خطرناک قایق‌های حامل مهاجران غیرقانونی از ترکیه و لبنان به ایتالیا این است که آنها تلاش می‌کنند از آب‌های قبرس و یونان اجتناب کنند، چرا که گارد ساحلی این کشورها با نقض قوانین بین‌المللی از ورود آنها به آب‌های خود جلوگیری می‌کنند.

این سازمان مدافع حقوق بشر همچنین می‌گوید که برخی از کشورهای اتحادیه اروپا مانند ایتالیا نجات مهاجران در دریا را برای قایق‌های سازمان‌های غیردولتی دشوار کرده‌اند. طرح ایجاد یک سازمان دریایی برای اتحادیه اروپا که روی عملیات نجات مهاجران غیرقانونی تمرکز می‌کند نیز در حال حاضر از برنامه خارج شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید