بلینکن بار دیگر بر ضرورت توقف حملات حوثی‌ها علیه بنادر یمن تاکید کرد

دبیرکل سازمان ملل متحد: روند کمک‌رسانی به یمن نه یک درمان، بلکه «پانسمان موقت» بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، اعلام کرد که یمن اکنون از بهترین فرصت سیاسی برای پایان‌دادن به جنگ برخوردار است.

بلینکن دوشنبه 8 اسفند در سخنرانی ویدئویی خود در کنفرانس کمک‌دهندگان به یمن گفت: «آمریکا به تلاش‌های دیپلماتیک خود برای پایان‌دادن به جنگ در یمن ادامه می‌دهد.»

او همچنین ضمن تاکید بر ضرورت پایان دادن به جنگ و کاستن از درد و رنج مردم یمن، از کمک 444 میلیون دلاری واشنگتن به این کشور خبر داد.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه بار دیگر بر ضرورت توقف حملات شبه‌نظامیان حوثی‌ مورد حمایت ایران علیه بنادر یمن و تجارت بین‌المللی، تاکید کرد.

پانسمان موقت

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، نیز دوشنبه در سخنان خود در افتتاح این همایش در مقر سازمان ملل در ژنو، گفت که تاکنون روند کمک‌رسانی به یمن نه یک درمان، بلکه «پانسمان موقت» بوده است.

گوترش افزود: «سال گذشته را در یمن با اندک امید ناشی از آتش‌بس، به پایان رساندیم.»

دبیرکل سازمان ملل در ادامه گفت:«فروپاشی آتش‌بس در یمن، باعث گرسنگی بیش از 2 میلیون نفر از مردم جنگ‌زده این کشور شده است.»

توزیع بدون تبعیض کمک‌های انسانی

از سوئی معین عبدالملک، نخست‌وزیر یمن نیز بر تعهد دولت قانونی این کشور به توزیع کمک‌های بشردوستانه بدون هیچ‌گونه تبعیضی میان مردم یمن تاکید کرد.

کنفرانس کمک‌دهندگان به یمن توسط دولت‌های سوئد و سوئیس، با همکاری سازمان ملل متحد، به هدف جمع‌آوری بودجه به نفع برنامه «واکنش بشردوستانه» در یمن برای سال 2023 با برآورد 4.3 میلیارد دلار برای کمک به 17.3 میلیون‌ نفر در این کشور برگزار می‌شود.

شایان ذکر است که از پایان آخرین دوره از آتش‌بس در 2 اکتبر 2022، به دلیل کارشکنی حوثی‌ها و تلاش آنها برای تحمیل شروط خود که مانع از موفقیت تلاش‌های بین‌المللی برای تمدید آتش‌بس برای نوبت سوم شد، یمن عملا به نقطه صفر، بازگشته است.

سازمان ملل متحد در دوم اوت گذشته اعلام کرد که طرف‌های یمنی توافق کردند که آتش‌بس را به مدت دو ماه دیگر طبق مفاد توافقنامه پیشین از دوم اوت تا دوم اکتبر 2022 تمدید کنند.

اما شبه‌نظامیان حوثی از پذیرفتن و پایبندی به آتش‌بس اعلام شده از سوی سازمان ملل خودداری کرده و علاوه بر عدم بازگشایی راه‌های ارتباطی به‌ویژه در استان تعز به حملات خود علیه تاسیسات بندری و انرژی به‌ویژه در جنوب شرق یمن و مناطق مسکونی و غیرنظامی این کشور ادامه دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید