گزارش اطلاعاتی آمریکا از نشت آزمایشگاهی ویروس کرونا

در حالی که «اف بی آی»، طرفدار نظریه نشت ویروس از یک آزمایشگاه چینی است، سرویس اطلاعات ملی آمریکا خاطرنشان کرده که ویروس به شکلی طبیعی به انسان منتقل شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر مبنای جمع‌بندی یک گزارش محرمانه اطلاعاتی ایالات متحده، ویروس کرونا از آزمایشگاهی در ووهان چین به بیرون نشت کرده است.

«وال استریت ژورنال»، یکشنبه 7 اسفند در ادامه این خبر آورده است که این گزارش محرمانه که از سوی وزارت انرژی آمریکا تهیه و نسخه‌ای از آن برای کاخ سفید و کنگره فرستاده شد، فرضیه نشت ویروس کرونا در نتیجه برنامه نظامی چین را نامحتمل ارزیابی کرده است.

ارزیابی‌ متعارض

این گزارش بر جمع‌بندی‌های متعارض سرویس‌های اطلاعاتی ایالات متحده در مورد منشاء پاندمی متمرکز شده است زیرا در حالی که «اف بی آی»، طرفدار نظریه نشت ویروس از یک آزمایشگاه چینی است، سرویس اطلاعات ملی خاطرنشان کرده که ویروس به شکلی طبیعی، به انسان منتقل شده است.

سازمان جهانی بهداشت در پایان سال 2022 تاکید کرده بود که فرضیه ساخت آزمایشگاهی ویروس کرونا، کمترین احتمال را دارد.

ملیتا ووجنوویچ، نماینده این سازمان در روسیه، در 22 نوامبر گذشته گفت که 4 فرضیه در مورد منشاء کرونا وجود دارد.

به گفته او یکی از این فرضیه‌ها که احتمال اندکی دارد، نشت ویروس از برخی آزمایشگاه‌های تحقیقاتی است.

ووجنوویچ افزود: «صادقانه بگویم، من به مهندسی‌کردن ویروس باور ندارم. هیچ ویروس‌شناسی در سراسر جهان این کار را نمی‌کند زیرا می‌داند که کنترل چنین ویروسی، ناممکن است.»

انتقاد چین از موضع آمریکا

گزارش سنای آمریکا پیشتر به این جمع‌بندی رسیده بود که کووید-19 به احتمال زیاد در نتیجه یک حادثه آزمایشگاهی، نشت کرده است.

از سویی، چین ضمن انتقاد از این گزارش، اعلام کرد که سیاستمداران آمریکایی، تئوری نشت آزمایشگاهی را مجدداً مطرح می‌کنند تا با بی‌توجهی به واقعیت‌ها، اعتبار پکن را خدشه‌دار کنند.

پکن تاکید کرد که «این‌گونه اقدامات، توام با سوء نیت است و مانع پیگیری‌های مبتنی بر علم شده و همکاری بین‌المللی برای مبارزه با کووید-19 را تضعیف می‌کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید