سفر مکرون به چین با هدف پایان دادن به جنگ اوکراین

برخی متحدان اوکراین، با اشاره به روابط نزدیک پکن با مسکو، نسبت به تعهد چین به میانجی‌گری برای صلح ابراز تردید کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه اعلام کرد قصد دارد در اوایل آوریل به چین برود تا پکن را قانع کند که مسکو را برای پایان دادن به جنگ اوکراین تحت فشار قرار دهد.

به گزارش «تایمز ژاپن»، یکشنبه 26 فوریه، چین با وجود روابط نزدیک خود با روسیه و جلوگیری از صدور بیانیه مشترک «گروه 20» در محکومیت حمله روسیه به اوکراین، تلاش کرده خود را در این مناقشه «بی‌طرف» نشان دهد.

با وجود جلوگیری از صدور این بیانیه در پایان گردهمایی اعضای گروه مذکور در هند، پکن مستقلا سندی به عنوان «راه حل» پیشنهادی خود ارائه کرد و از تمام طرف‌های درگیر خواست تا از روسیه و اوکراین برای از سرگیری گفتگوهای مستقیم در سریع‌ترین زمان ممکن حمایت کنند.

مکرون روز شنبه در حاشیه رویدادی عمومی در حومه پاریس گفت به چین می‌رود تا از پکن بخواهد با هدف پایان دادن به جنگ در اوکراین، به روسیه «فشار» آورد، و افزود خوب است که چین در «تلاش‌ها برای صلح» مشارکت می‌کند.

به گفته رئیس‌جمهوری فرانسه، صلح تنها در صورتی امکان‌پذیر می‌شود که تجاوز روسیه متوقف شود، نیروهای روسی از اوکراین خارج شوند، و حاکمیت ارضی اوکراین و مردم آن به رسمیت شناخته شود.

برخی متحدان اوکراین، با اشاره به روابط نزدیک پکن با مسکو، نسبت به تعهد چین به میانجی‌گری برای صلح ابراز تردید کرده‌اند. در عین حال، چین ادعای آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر «احتمال حمایت تسلیحاتی» پکن از مسکو را رد کرد.

در همین راستا مکرون از چین خواست «هیچ گونه سلاحی به روسیه ندهد» و از پکن کمک خواست تا «روسیه را تحت فشار قرار دهد تا اطمینان حاصل کند هرگز از سلاح‌های شیمیایی یا هسته‌ای استفاده نمی‌کند و تجاوز خود را قبل از آغاز مذاکرات متوقف می‌کند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید