اسپانیا آزادی شهروند زندانی خود در ایران را تایید کرد

کشورهای غربی می‌گویند جمهوری اسلامی شهروندان آنها را به دلایل واهی به گروگان می‌گیرد تا از آنها به عنوان اهرم فشار استفاده کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه اسپانیا اعلام کرد آنا بَنی‌یرا، زن 24 ساله شهروند این کشور که حدود چهار ماه پیش به دلیل شرکت در تظاهرات ضدحکومتی در ایران به زندان افتاده بود، آزاد شده و در حال بازگشت به کشورش است.

به گزارش «اِل‌پاسو»، خوزه مانوئل آلبارس، وزیر خارجه اسپانیا روز یکشنبه گفت بنی‌یرا که شنبه آزاد شده است، از تهران پرواز کرده و راهی دبی است، و سپس به ژنو و در نهایت به کورونیا، شهر خودش در شمال اسپانیا می‌رود و به احتمال زیاد دوشنبه به آنجا می‌رسد.

به گفته ال‌پاسو، بنی‌یرا یک کنشگر حقوق بشر است که در اوایل ماه نوامبر پارسال به دلیل شرکت در تظاهرات ضدحکومتی در تهران دستگیر شد. دولت ایران از اعلام دلایل دستگیری و بازداشت این شهروند اسپانیایی خودداری کرد.

بنی‌یرا یکی از دو شهروند اسپانیایی بود که در جریان اعتراضات ضدحکومتی که حدود پنج ماه قبل به دلیل قتل مهسا امینی توسط گشت ارشاد جمهوری اسلامی آغاز شد، دستگیر شد. نفر دیگر سانتیاگو سانچز است که در اوایل اکتبر پس از دیدار از آرامگاه امینی در سقز در جریان پیاده‌روی در سراسر ایران دستگیر شد.

جمهوری اسلامی طی سال‌های اخیر تعداد زیادی از توریست‌های اروپایی را به دلایل نه چندان روشن بازداشت کرده است. پیشتر بنجامین بریر، گردشگر 36 ساله فرانسوی در اردیبهشت 1399 در دشت‌های نزدیک مرز ایران و ترکمنستان بازداشت شده بود.

دستگاه قضایی ایران در بهمن ماه 1400 وی را به دلیل به پرواز درآوردن یک پهپاد به اتهام «جاسوسی» از طریق عکس‌برداری از مناطق ممنوعه به اقدام علیه امنیت ملی متهم و به هشت سال زندان محکوم کرد.

کشورهای غربی می‌گویند جمهوری اسلامی شهروندان آنها را به دلایل واهی به گروگان می‌گیرد تا در موقعیت‌های مناسب به عنوان اهرم فشار در مذاکرات و معاملات با غرب از آنها استفاده کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید