پوتین: «ناتو» در جنایات کی‌یف علیه مسکو شریک است

رئیس جمهوری روسیه گفت ما توانایی‌های هسته‌ای ناتو را در نظر می‌گیریم زیرا آمریکا به دنبال شکست روسیه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در اظهاراتی بار دیگر کشورهای غربی و اعضای «ناتو» را به تلاش برای نابودی روسیه متهم کرد.

پوتین، یکشنبه 7 اسفند، گفت کشورهای غربی می‌خواهند روسیه را به بخش‌های کوچکی تقسیم کنند تا کنترل آنها بر این کشور آسان باشد.

اتهامات پوتین علیه کشورهای غربی در حالی تکرار می‌شود که عملیات نظامی روسیه در خاک اوکراین وارد دومین سال خود می‌شود.

ناتو و برنامه هسته‌ای

پوتین در مصاحبه‌ای با خبرگزاری «تاس» گفت: «ناتو شریک غیرمستقیم در «جنایات اوکراین» علیه روسیه است و ما چاره‌ای جز در نظر گرفتن توانایی‌های هسته‌ای ناتو نداریم چراکه ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا به دنبال شکست روسیه است».

او گفت: «در شرایط کنونی که همه کشورهای بزرگ ناتو هدف اصلی خود را تحمیل یک شکست استراتژیک به ما اعلام می‌کنند تا مردم ما همانطور که آنها می‌گویند متضرر شوند، چگونه می‌توان در چنین شرایطی توان هسته‌ای آنها را نادیده گرفت»؟.

پوتین گفت باید توانایی‌های هسته‌ای بریتانیا و فرانسه را زیر نظر داشت.

این اظهارات پوتین چند روز پس از آن بیان شد که او در روزهای گذشته بر لزوم آمادگی کشورش برای آزمایش‌های هسته‌ای در صورت لزوم تاکید کرد.

وی با تاکید بر اینکه مسکو در صورت انجام آزمایش‌های هسته‌ای از سوی آمریکا، آزمایش‌های هسته‌ای خود را شروع خواهد کرد، خاطرنشان کرد: «هیچکس نباید این توهم را داشته باشد که می‌تواند برابری قدرت استراتژیک جهانی را از بین ببرد».

از زمان آغاز درگیری مسکو و کی‌یف، کشورهای غربی به رهبری ایالات متحده با سلاح‌های پیشرفته، سامانه‌های موشکی، پدافند هوایی و تانک‌های پیشرفته از کی‌یف حمایت کرده‌اند، اما نیروهای اوکراینی همچنان خواستار تسلیحات بیشتر به ویژه نیروی هوایی هستند.

بحران پیچیده

برخی گزارش‌های تخمینی غرب از کشته‌شدن نزدیک به 100 هزار سرباز روسی در این نبردها حکایت دارد اما برآوردهای اوکراینی‌ها می‌گوید که 200 هزار نفر از ارتش روسیه کشته شده‌اند.

وزارت دفاع روسیه به ندرت اخبار کشته‌شدن سربازان خود را اعلام می‌کند.

آخرین اخبار منتشر شده روسیه در این زمینه می‌گوید تاکنون حدود 6000 سرباز روسی کشته شدند.

از سوی دیگر، بر اساس برخی برآوردهای آمریکایی، خسارات اوکراینی کمتر از روس‌ها نیست. مقامات پنتاگون پیشتر گزارش داده بودند که خسارات نیروهای اوکراینی تا حدودی به روسیه نزدیک است.

علاوه بر خسارات انسانی، اوکراین در نتیجه تخریب زیرساخت‌ها و بسیاری از شهرها و تأسیسات عمومی در اثر بمباران‌های موشکی و هوایی روسیه، میلیاردها دلار خسارت دیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید