مسکو و پکن مانع صدور بیانیه نشست «گروه 20» درباره جنگ اوکراین شدند

وزیر خزانه‌داری آمریکا در نشستی با حضور مقامات روسی، جنگ علیه اوکراین را نامشروع و ناموجه دانسته و به شدت محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

نشست وزرای دارایی «گروه 20»(جی-20) شنبه 6 اسفند، بدون دستیابی به توافق نظر، پایان یافت و روسیه و چین به توصیف حوادث اوکراین تحت عنوان «جنگ» در سند نهایی این نشست، اعتراض کردند.

روسیه که یکی از اعضای «گروه 20 »است، از اقدامات خود در اوکراین به عنوان «عملیات نظامی ویژه» یاد می‌کند و از نامیدن آن تحت عنوان «تهاجم» یا «جنگ» اجتناب می‌ورزد.

در سند پایانی نشست«جی- 20» که به میزبانی هند برگزار شد، هیچ توافقی در مورد جمله‌بندی و نحوه توصیف جنگ در اوکراین وجود نداشت.

اولین روز این نشست به مناسبت سالگرد تهاجم روسیه به اوکراین برگزار شد.

هفت کشور صنعتی جهان «جی 7»، جمعه، بسته تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه اعلام کردند ولی مذاکرات «گروه 20 »در بنگلور هند با بلاتکلیفی بر سر این موضوع، همراه بود.

جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا در نشستی با حضور مقامات روسی، «جنگ غیرقانونی و ناموجه علیه اوکراین» را محکوم کرد و بارها از کشورهای «گروه 20» خواست تا برای حمایت از اوکراین در مقابله با روسیه، تلاش بیشتری از خود نشان دهند.

در آخرین نشست بزرگ «جی-20» در بالی، اندونزی، در نوامبر گذشته، رهبران این کشورها، ضمن محکوم‌کردن شدید جنگ روسیه در اوکراین، هشدار دادند که این مناقشه، بر شکنندگی اقتصاد جهانی، افزوده است.

شایان توجه است که «گروه 20» شامل روسیه و همچنین کشورهایی مانند چین و هند است که مناسبات تجاری گسترده‌ای با مسکو دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید