کاخ سفید درباره همکاری نظامی و تحویل جنگنده‌‌‌ روسی به ایران، هشدار داد

برخی ناظران بر این باورند که احتمالا رژیم‌های دمشق و تهران برای ارسال فناوری‌های موشکی و پهپادی از جمله سامانه سوم خرداد به روسیه از طریق سوریه به عنوان یک کشور ثالث متحد مسکو توافق کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید روز جمعه هشدار داد که روسیه ممکن است به عنوان بخشی از گسترش روابط دفاعی بین دو کشور، جت‌های جنگنده در اختیار ایران قرار دهد.

به گزارش جمعه 5 اسفند، روزنامه «هیل»، چاپ واشینگتن دی‌سی، جان کربی، سخنگوی کاخ سفید در امور امنیت ملی، در یک کنفرانس مجازی به خبرنگاران گفت که ایالات متحده «اطلاعات بیشتری» مبنی بر اینکه حمایت ایران از جنگ روسیه در اوکراین در حال افزایش است، به‌دست آورده است.

کربی گفت که در مقابل، روسیه از ایران «حمایت بی‌سابقه‌ای» کرده است و دولت آمریکا معتقد است که مسکو ممکن است جت‌های جنگنده روسی به ایران بدهد و هم‌اکنون ایران به دنبال خرید تجهیزاتی مانند هلی‌کوپتر و رادار به ارزش میلیاردها دلار از روسیه است.

کربی همچنین گفت: «ما این موضوع را به دقت زیر نظر خواهیم گرفت تا ببینیم در واقع چه چیزی اتفاق می‌افتد و در صورت وجود، چه معاملاتی واقعاً انجام می‌شود.»

کربی افزود: «این همکاری‌های دفاعی رو به رشد بین ایران و روسیه وجود دارد و مطمئناً نه تنها اوضاع را در اوکراین سخت‌تر می‌کند، بلکه مطمئناً می‌تواند وضعیت امنیتی در خاورمیانه را نیز دشوارتر کند.»

همچنین گفته می‌شود که ایران قطعات یدکی تانک و توپخانه برای استفاده در جنگ اوکراین به روسیه ارسال کرده و در صدد است به کارشناسان نظامی روسی و همچنین میلیاردها دلار درآمد از طریق ارسال مهمات جنگی به روسیه دست‌یابد.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شوند که هفته گذشته، «نیویورک تایمز» در گزارشی از آماده شدن ایران برای تحویل گرفتن جنگنده‌های روسی از جمله «سوخو-35»، خبر داده بود.

نیویورک تایمز، جمعه 28 بهمن با انتشار تصاویر ماهواره‌ای به‌دست آمده توسط شرکت «مکسر تکنولوژی» که در زمینه تکنولوژی‌های فضایی فعال است، نوشت که بررسی تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد، مقامات جمهوری اسلامی با قرار دادن ماکتی با سایز واقعی این هواپیمای جنگی روسی در محوطه پایگاه هوایی «عقاب 44»، در حال آماده‌سازی خود هستند و احتمالا نسبت به تحویل این هواپیماها از سوی روسیه، خوش‌بین شده‌اند.

این اولین بار نیست که یک مقام ارشد کاخ سفید نسبت به تعمیق روابط نظامی بین روسیه و ایران در بحبوحه تهاجم روسیه به اوکراین که یک سال پیش آغاز شد، هشدار می‌دهد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی در ماه ژوئیه سال گذشته گفت که ایران در حال آماده‌سازی صدها پهپاد برای تحویل آن به روسیه است تا این کشور در جنگ خود علیه اوکراین از آن استفاده کند.

نوامبر گذشته نیز، «سی‌ان‌ان» گزارش داد که ایران در حال آماده شدن برای ارسال تسلیحات اضافی از جمله موشک‌های کوتاه‌برد به روسیه است.

کربی در ماه دسامبر گفته بود که ایالات متحده معتقد است مسکو و تهران «در حال بررسی ایجاد یک خط تولید مشترک برای پهپادهای مرگبار (ایرانی) در روسیه هستند.»

این همه در حالیست که صداوسیمای جمهوری اسلامی جمعه 5 اسفند از بخشی از توافق نظامی ایران با رژیم بشار اسد خبر داد و اعلام کرد که قرار است سیستم پدافند هوایی و سامانه‌های موشکی و پهپا‌دی نقطه‌زن را در اختیار سوریه قرار دهد.

برخی ناظران بر این باورند که احتمالا این توافق رژیم‌های سوریه و ایران، توافقی برای ارسال فناوری‌های موشکی و پهپادی از جمله سامانه سوم خرداد به روسیه از طریق یک کشور ثالث متحد مسکو است.

پیشتر برخی منابع ایرانی از ابراز تمایل مسکو برای دست‌یابی به چنین سامانه‌هایی برای مقابله با پهپادهای شناسایی پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» در آسمان اوکراین خبر داده و اعلام کرده بودند حکومت ایران در صدد است تا فناوری‌ پدافندی خود که مدعی شده با استفاده از آن در بهار سال 1398 توانسته یک فروند پهپاد «آرکیـــو 4 گلوبال هـــاوک» را سرنگون کند را در اختیار روسیه قرار دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید