ناظران آمریکایی: ارسال تسلیحات چین به روسیه، جنگ جهانی نیابتی را شعله‌ور می‌کند

به باور ناظران فروپاشی روابط چین و غرب پکن را به پشتیبانی نظامی از مسکو ترغیب خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دورنمای ترسناک ارسال تسلیحات چین به روسیه، به شکلی فزاینده، محتمل به نظر می‌رسد تا جایی که به گفته مقامات آمریکایی، شواهد موجود، گویای این است که چین در حال بررسی این رویکرد است و چه‌بسا این مسئولان غربی برای اثبات دیدگاه خود، اطلاعاتی را برملا سازند.

کاخ سفید ضمن هشدار به پکن در مورد لزوم امتناع از ارسال تسلیحات به روسیه، متحدان خود در سراسر اروپا را در جریان تحولات جاری مربوطه، قرار داد.

هشداردهی مسئولان آمریکایی

به گزارش نشریه «پلیتیکو»، مسئولان آمریکایی طی چند هفته گذشته، کوشیدند تا متحدان خود را نسبت به چنین رویکردی از سوی چین و لزوم زیر فشار گذاشتن پکن برای وادار ساختن آن به عقب‌نشینی از این سیاست متقاعد کنند.

تامین تسلیحات چینی برای روسیه، در چارچوب پیشرفت منطقی در جهت شراکت «نامحدود» ارزیابی می‌شود که پکن و مسکو از هفته‌ها قبل از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین از آن خبر داده بودند.

برخی از ناظران تردید دارند که چین، عملا به چنین اقدام «هنجارشکنانه‌ای» دست بزند و به نظر آنها چین دلیلی قانع‌کننده‌ دارد که آن را از ارسال سلاح‌های مرگبار به روسیه جهت استفاده علیه اوکراین بازمی‌دارد.

امیدواری رهبران چین به بهبود روابط با غرب

به گفته برایان هارت از مرکز «مطالعات استراتژیک و بین‌المللی»، «رهبران چین، برای انجام این کار باید چنین ارزیابی داشته باشند که روابط با ایالات متحده به قدری آسیب‌دیده که ارسال تسلیحات به روسیه، چیزی را عوض نخواهد کرد و بنابراین پذیرش ریسک تبعات این کار بر مناسبات با اروپا نیز منطقی به نظر می‌رسد. فکر نمی‌کنم ما هنوز به چنین موقعیتی رسیده باشیم.»

به نظر هارت، تسلیح مسکو توسط پکن، تتمه مناسبات با ایالات متحده را از میان می‌برد؛ به‌ویژه که دولت بایدن، این موضوع را به عنوان «خط قرمز» در روابط خود با پکن توصیف کرده است. وانگهی دو کشور هنوز ضربه دیپلماتیک ناشی از سرنگونی بالن تجسسی چینی که در اوایل ماه جاری بر فراز آمریکا به پرواز درآمده بود را ترمیم نکرده‌اند.

چین تعادل حساسی میان حمایت از متحد روس خود از یک‌سو و تحریک خشم جهان از سوی دیگر ایجاد کرده است، به همین دلیل است که بسیاری از کارشناسان تاکید دارند که برای تایید اخبار اقدام احتمالی پکن در ارسال سلاح به روسیه، باید به داده‌های اطلاعاتی دسترسی داشته باشند.

خویشتن‌داری پکن در روابط با روسیه

مارکین کاکزمارسکی، استاد مطالعات امنیتی در دانشگاه گلاسکو، تاکید دارد: «تا زمانی که چین بر این باور باشد که می‌تواند میان اروپا و ایالات متحده شکاف بیاندازد، جانب احتیاط را در روابط خود با روسیه، رعایت خواهد کرد.»

نقطه بی‌بازگشت

ناتاشا کوهرت، استاد ارشد انستیتو «صلح و امنیت بین‌المللی» در دانشکده «کینگزکالج» نیویورک، نیز گفت: «از آنجایی که پکن از ایالات متحده به دلیل دامن‌زدن به جنگ انتقاد کرده است، خود مایل نیست در نقش ارسال‌کننده سلاح ظاهر شود.»

او افزود: اگر پکن، چنین تصمیمی گرفته باشد این به منزله رسیدن به «نقطه بی‌بازگشت» در مناسبات با اروپا و آمریکا تلقی خواهد شد.
به گفته دیوید کیس از شورای روابط خارجی، «این اقدام عملا بیانگر مرحله‌ای است که در آن جنگ در اوکراین تبدیل به جنگی نیابتی می‌شود و جهان را به بلوک‌های کم و بیش ثابت، تقسیم می‌کند».

با این حال، به نظر کیس، ارسال تسلیحات، جذابیت عمده‌ای برای چین دارد: «پکن نمی‌خواهد نیروهای مسکو توسط «ناتو» تحت رهبری ایالات متحده، با موفقیت به مرزهای قبل از جنگ بازگردانده شوند.

به همین دلیل، چه‌بسا رهبر حزب کمونیست حاکم چین با توجه به این که چیز زیادی در رابطه با مناسبات خود با غرب، برای از دست دادن ندارد، احتمالا تصمیم به ارسال تسلیحات به روسیه بگیرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید