تشدید نبردها در باخموت؛ مسکو از سرنگونی 3 جنگنده و 8 پهپاد اوکراینی خبر داد

انتقادهای بین‌المللی از موضع چین در قبال جنگ اوکراین همچنان ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در آغاز دومین سال از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، مناطق مختلف این کشور همچنان شاهد تداوم فزاینده نبردهای خونین و درگیری‌های خیابانی میان نیروهای دو طرف است.

در این راستا، وزارت دفاع روسیه، شنبه ششم اسفند از سرنگونی 3 جنگنده اوکراینی در خرسون و دونتسک و 8 فروند پهپاد در مناطق مختلف شرق اوکراین خبر داد.

در بیانیه این وزارت‌خانه آمده است که نیروهای روسی در همه محورها، پیش‌روی داشته و بیش از 450 سرباز اوکراینی کشته شدند و دو انبار مهمات نیروهای اوکراینی در اوگلودار در جمهوری خلق دونتسک و مالینوفکا در منطقه زاپوریژیا منهدم شد.

به گزارش خبرنگار «العربیه»، نیروهای شبه‌نظامی «واگنر» پس از تسلط بر شهرک برخوفکا در شمال باخموت، همچنان در حال نبرد هستند و نیروهای روسی نیز ضمن پیشروی به سمت شهرهای آریخوا و دوباوا، بلندی‌ها و ارتفاعات اطراف شهر یاگدنایا در محور شمال غربی شهر را به کنترل خود درآوردند.

از سویی ارتش اوکراین ضمن اشاره به تداوم نبردهای سنگین خود با قوای روسیه، اعلام کرد که اوضاع در منطقه لوگانسک دشوار است اما نیروهای اوکراینی همچنان کنترل کامل این منطقه را در دست دارند.

پیشنهاد 12 ماده‌ای چین برای برقراری صلح

این در حالی است که وزارت خارجه چین، جمعه، سندی متشکل از 12 بند منتشر کرد که در آن، موضع پکن در مورد حل و فصل سیاسی بحران اوکراین ارائه شد.

این سند، لزوم پایان دادن به درگیری‌ها و آغاز مذاکرات صلح میان روسیه و اوکراین در کوتاه‌ترین زمان ممکن را خواستار شد. همچنین مبانی متعددی از جمله ضرورت کنار گذاشتن ذهنیت جنگ سرد، غیرقابل‌پذیرش بودن دستیابی به امنیت یک کشور به بهای ضربه زدن به امنیت سایر کشورها و تضمین امنیت منطقه از طریق تقویت یا حتی گسترش بلوک‌های نظامی، مورد تاکید قرار گرفت.

واکنش منفی بایدن در قبال پیشنهاد صلح چین

از سویی دیگر جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در ارزیابی و انتقاد خود از پیشنهاد صلح چین درباره اوکراین، گفت محتوای این پیشنهاد تنها تامین‌کننده منافع روسیه است

بایدن جمعه در مصاحبه‌ای با «ای بی سی نیوز» افزود که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در حال حاضر به جنگنده‌های «اف 16 » نیاز ندارد و نتیجتا تحویل چنین جنگنده‌هایی به اوکراین در شرایط کنونی، نامحتمل است.

این در حالی است که جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا اعلام کرد که دولت این کشور تصمیم گرفته است، چهار تانک «لئوپارد 2 » اضافی را به نیروهای اوکراینی تحویل دهد.

ترودو گفت: «مسئولان کانادایی در ژانویه، از انتقال چهار تانک «لئوپارد 2» ثبت‌شده در بودجه وزارت دفاع به اوکراین خبر دادند. ما 4 تانک لئوپارد 2 اضافی و خودروهای زرهی و همچنین 5000 گلوله مهمات را به اوکراین تحویل خواهیم داد.»

تاکید زلنسکی بر پیروزی بر مسکو

از سویی ولودیمیر زلنسکی جمعه در نشستی خبری، با تاکید بر این که هدف نیروهای اوکراین در «سال جاری»، شکست‌دادن مسکو است، افزود: «اگر شرکا به وعده‌های خود عمل کنند و به ضرب الاجل‌ها احترام بگذارند، یک پیروزی قطعی در انتظار ماست... من حقیقتا خواهان تحقق این هدف در سال جاری هستم.»

الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین نیز جمعه، فاش کرد که کشورش با گذشت یک سال از آغاز تهاجم پوتین به اوکراین، در تدارک انجام ضدحمله گسترده‌ای علیه ارتش روسیه است.

رزنیکوف در «فیس‌بوک» نوشت: «ما حملات قوی‌تر و دوربردی را در هوا، زمین، دریا و در فضای سایبری انجام خواهیم داد و با تلاش زیاد در تدارک ضدحمله هستیم.»

در ادامه حمایت‌ها از اوکراین در برابر تهاجم روسیه وزیر اقتصاد آلمان با اشاره به محکوم کردن تهاجم نظامی روسیه به اوکراین از سوی کشورهای عضو گروه بیست اقتصاد برتر جهان، موسوم به «گروه 20» گفت از میان اعضای گروه بیست این تنها چین بود که این تجاوز نظامی روسیه را محکوم نکرد.

وزیر اقتصاد آلمان موضع پکن در عدم محکوم کردن تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در اولین سالگرد آغاز جنگ را تاسف‌آور خواند.

شایان ذکر است که برخی مقامات غربی با ارائه شواهد و گزارش‌هایی، کشورهای چین، کره شمالی و ایران را به همسویی با روسیه و پشتیبانی نظامی از مسکو در تهاجم علیه اوکراین متهم می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید