انتقاد جو بایدن از طرح چین برای دستیابی به صلح در اوکراین

بایدن مدعی شد در صورت عملی‌شدن طرح چین تنها روسیه از آن سود خواهد برد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در اظهاراتی، اقدام چین در ارائه طرحی برای پایان‌دادن به جنگ اوکراین را «غیرمنطقی» دانست.

همزمان با اولین سالگرد آغاز جنگ اوکراین، بایدن در گفت‌وگو با شبکه «ای‌بی‌سی نیوز» گفت: «ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه مشوق این طرح است. پس چگونه ممکن است طرح خوبی باشد؟»

بایدن در این زمینه مدعی شد، در صورت عملی‌شدن طرح چین، تنها روسیه از آن سود خواهد برد.

او افزود: «این ایده که چین بر اساس نتایج نبردها به دنبال پایان جنگ نابرابر کنونی باشد، ایده‌ای غیرمنطقی است.»

پس از آن‌که پکن پیشنهاداتی برای پایان‌دادن به جنگ اوکراین ارائه داد، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، اعلام کرد که در نظر دارد با شی جین پینگ، همتای چینی خود دیدار کند.

زلنسکی، جمعه 5 اسفند، در نشستی مطبوعاتی گفت: «می‌خواهم با شی جین پینگ دیدار کنم. این دیدار برای امنیت بین‌المللی مهم خواهد بود. چین به تمامیت ارضی احترام می‌گذارد و باید هر اقدام لازم را برای خروج روسیه از خاک اوکراین انجام دهد.»

ایالات متحده پیشتر اعلام کرده بود که پکن در حال بررسی طرحی جهت ارائه تسلیحات جنگی به روسیه است. پکن به شدت این موضوع را تکذیب می‌کند.

زلنسکی نیز ضمن اعلام امیدواری در این زمینه گفت: «می‌خواهم باور کنم که سوگیری چین در جهت دنیای عادلانه، یعنی جهت ما خواهد بود.»

طرح چین شامل توافقی است که هر دو طرف را به کاهش تدریجی تنش‌ها تشویق کرده و نسبت به استفاده از تسلیحات هسته‌ای هشدار می‌دهد.

چین، جمعه 5 اسفند، پیشنهاد آتش‌بس میان نیروهای اوکراینی و روسی را ارائه داد. کی‌یف در پاسخ اعلام کرد، تا زمانی که نیروهای روسی از خاک این کشور خارج نشوند، این پیشنهاد را نمی‌پذیرد.

طرح ارائه‌شده توسط وزارت خارجه چین در ادامه رویکردی است که پکن از آغاز «عملیات نظامی ویژه روسیه» در خاک اوکراین اتخاذ کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید