کانادا به دلایل حقوق بشری روند اقامت ایرانیان را تسهیل می‌کند

جامعه ایرانیان کانادا دولت این کشور را متهم می‌کند که برای مقابله با نفوذ عوامل جمهوری اسلامی تلاش کافی انجام نداده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت کانادا اعلام کرد با نظر به ناآرامی‌ها در ایران که به دلیل خیزش مردمی ضد حکومتی و واکنش رژیم به این خیزش ایجاد شده است، قصد دارد فرایند اقامت ایرانیان در این کشور را به طور موقت ساده کند.

به گزارش خبرگزاری «سی‌تی‌وی نیوز»، پنج‌شنبه 23 فوریه، دولت کانادا از اول مارس به مدت یک سال اقداماتی را به اجرا می‌گذارد تا فرآیند بازدید، تحصیل یا کار در کانادا را برای ایرانی‌ها تسهیل کند.

این اقدامات شامل ایرانی‌هایی است که از کانادا بازدید می‌کنند، در حال تحصیل یا کار هستند، یا قصد تمدید اقامت یا جابه‌جایی بین انواع ویزاهای اقامت را دارند. برای ایرانیانی که در کانادا حضور دارند نیز یک مسیر مجوز کار باز خواهد شد.

دولت کانادا از دریافت هزینه‌های رسیدگی به پرونده‌های ایرانیان نیز خودداری می‌کند. همچنین هزینه پاسپورت، مدارک اقامت دائم سفر و گواهی شهروندی برای شهروندان کانادایی و مقیم دائم در ایران که مایل به بازگشت هستند را نمی‌گیرد.

جاناتان ویلکینسون، وزیر منابع طبیعی کانادا روز پنجشنبه در شمال ونکوور این اقدامات را اعلام کرد و گفت بخشی از تلاش‌های مداوم دولت فدرال برای حمایت از ایرانیان پس از آغاز ناآرامی‌ها در کشورشان است.

به گفته ویلکینسون: «با نظر به نقض فاحش و سیستماتیک حقوق بشر که در ایران ادامه دارد، برخی از ایرانیانی که به طور موقت در کانادا حضور دارند، به درستی نگران بازگشت به کشورشان در این زمان هستند.»

دولت کانادا سپس در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد که اطلاعات مربوط به اقدامات جدید در تاریخ اول مارس در وبسایت مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا در دسترس متقاضیان قرار خواهد گرفت.

خبرگزاری «سی‌بی‌سی» پیشتر گزارش داده بود که جامعه ایرانیان کانادا دولت این کشور را متهم می‌کند که برای مقابله با نفوذ عوامل جمهوری اسلامی و پنهان‌سازی معاملات نامشروع آنها تلاش کافی انجام نداده است.

بر این اساس، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا چهارشنبه 15 فوریه در اظهاراتی گفت کشورش به منظور تحت پیگرد قرار دادن افراد وابسته به رژیم جمهوری اسلامی، با «شرکای آمریکایی و جامعه ایرانیان» همکاری نزدیک می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید