طرح چین برای ساخت و ارسال پهپادهای انفجاری به روسیه

هفته‌نامه «اشپیگل»: به گفته کارشناسان، پهپادهای چینی مشابه پهپاد «شاهد -136» ساخت ایران هستند و قابلیت حمل بین 35 تا 50 کیلوگرم مواد منفجره را دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به نوشته هفته‌نامه آلمانی «اشپیگل»، چین قصد دارد تولید پهپادهای تهاجمی انفجاری برای ارتش روسیه را به هدف استفاده از آنها در جنگ علیه اوکراین، آغاز کند.

«اشپیگل» جمعه 5 اسفند، بدون ذکر منبع اعلام کرد که مذاکرات در این زمینه میان مقامات نظامی روسیه و شرکت چینی تولید پهپاد «شیان پنگو اینتلیجنت اویاشن»، آغاز شده است.

این روزنامه به نقل از شرکت «پنگو» نوشت که برای تولید 100 فروند پهپاد انفجاری «زد تی 180»، آزمایش و تحویل آنها تا آوریل آینده به وزارت دفاع روسیه، آمادگی دارد.

به گفته کارشناسان، این پهپادهای انفجاری چینی مشابه پهپاد «شاهد -136» ساخت ایران هستند و قابلیت حمل بین 35 تا 50 کیلوگرم مواد منفجره را دارند.
به گزارش «اشپیگل»، این شرکت چینی، در گام بعدی قصد دارد قطعات و دانش فنی خود برای تولید داخلی این پهپادها را در اختیار روسیه قرار داده و احتمالا مجوز تولید ماهانه 100 پهپاد را به مسکو بدهد.

ساخت قطعات جنگنده «سو-27» توسط شرکتی چینی

اشپیگل افزود که یک شرکت تحت کنترل ارتش چین نیز سال گذشته قصد داشت قطعات یدکی جنگنده‌های روسی به ویژه «سو 27» را تحت پوشش صادرات تجهیزات با کاربرد غیرنظامی، به روسیه عرضه کند.

از سویی وزارت خارجه چین، مستقیماً به پرسش «اشپیگل» در مورد این اطلاعات پاسخ نداد، اما اعلام کرد که «آمریکا، منبع اصلی تامین تسلیحات اوکراین در میدان نبرد است.»

ایالات متحده این هفته، پکن را متهم کرد که قصد دارد تسلیحات را در راستای حمایت از حمله مسکو به اوکراین، برای روسیه ارسال کند که پکن این اتهام را رد کرد.

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان نیز شامگاه پنج‌شنبه، خواستار پرهیز از هرگونه «توهم» در مورد سیاست چین در خصوص مناقشه اوکراین شد و خاطرنشان کرد که این کشور تا این لحظه هرگز از تهاجم روسیه به اوکراین، انتقاد نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید