نگرانی از احتمال ریزش سدی بزرگ در تاجیکستان در پی وقوع زلزله

مرکز لرزه نگاری ایالات متحده آمریکا: برآوردها نشان می‌دهد که احتمالا تعداد بسیار کمی از شهروندان تاجیکستان در معرض خطر رانش زمین ناشی از این زلزله قرار خواهند گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تلویزیون مرکزی چین «سی‌سی‌تی‌وی»، اعلام کرد که زمین لرزه ای به بزرگی 7.2 ریشتر و در عمق 10 کیلومتری زمین، در ساعت 8:37 صبح به وقت گرینویچ، تاجیکستان را لرزاند.

این تلویزیون چینی، به نقل از مرکز شبکه‌های زلزله چین، پنج‌شنبه 4 اسفند اعلام کرد که کانون این زمین لرزه در حدود 82 کیلومتری نزدیک ترین نقطه از مرز چین بوده است و ساکنان شهرهای «کاشغر» و «آرتش» در ضلع غربی استان «سین یانگ» چین آن را احساس کردند.

طبق این گزارش منطقه زلزله زده جمعیت زیادی ندارد اما دریاچه «ساریز» و یک سدی در آنجا وجود دارد که اگر بر اثر زلزله ریزش کند، مناطق وسیعی در کشورهای مجاور در معرض خطر سیل‌زدگی قرار می‌گیرند.

در همین حال مرکز زلزله‌نگاری آمریکا نیز اعلام کرد که کانون این زمین‌لرزه در عمق 20.5 کیلومتری زمین بوده و بزرگی آن را 6.8 ریشتر بوده است.

این مرکز افزود که برآوردها نشان می‌دهد که تعداد بسیار کمی در معرض خطر رانش زمین ناشی از این زمین‌لرزه قرار می‌گیرند.

طبق این گزارش مرکز این زمین لرزه در منطقه «گورنو بدخشان» که یک منطقه نیمه خودمختار واقع در شرق تاجیکستان در مرزهای افغانستان و چین بوده است.

به گفته این منبع تنها 20 دقیقه از زمین‌لرزه نگذشته بود که پس‌لرزه‌ای به بزرگی 5 ریشتر رخ داد.

منطقه «گورنو بدخشان» جمعیت کمی دارد این منطقه توسط کوه‌های بلند پامیر احاطه شده است.

دریاچه «ساریز» که در اثر زلزله سال 1911 به وجود آمد، یکی از بزرگترین دریاچه‌های تاجیکستان به شمار می‌رود. در پشت این دریاچه و در دل کوه‌های پامیر، یک سد طبیعی قرار دارد. کارشناسان هشدار می‌دهند در صورت ریزش این سد عواقب آن بسیار فاجعه‌بار خواهد بود.

تاجیکستان مانند اکثر کشورهای آسیای مرکزی در معرض خطر بلایای طبیعی قرار دارد. این کشور اغلب شاهد سیل، زلزله، رانش زمین، ریزش بهمن و بارش برف سنگین بوده است.

در 15 فوریه، 9 نفر بر اثر ریزش بهمن در گورنو بدخشان کشته شدند. در همان روز، یک نفر دیگر نیز بر اثر ریزش بهمن در بزرگراهی در نزدیکی شهر دوشنبه، پایتخت این کشور کشته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید