«تلگراف»: دیپلمات‌های بایدن نمی‌گذارند بریتانیا سپاه را تروریستی اعلام کند

پیشتر وزیر خارجه آلمان نیز اعلام کرده بود که «مبنای قانونی» برای تروریستی اعلام کردن سپاه از سوی اتحادیه اروپا وجود ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه بریتانیایی «تلگراف»، چهارشنبه 3 اسفند نوشت که دیپلمات‌های جو بایدن، رئيس جمهوری ایالات متحده آمریکا بر دولت بریتانیا فشار می‌آورند تا به‌رغم حمایت وزارت کشور از قرار گرفتن سپاه پاسداران ایران در لیست سازمان‌های تروریستی این کشور، این‌کار صورت نگیرد.

به گفته منابع آگاه، وزارت خارجه ایالات متحده استدلال کرده است که بریتانیا می‌تواند نقشی کلیدی به عنوان مذاکره کننده با تهران ایفا کند که با تروریستی اعلام کردن سپاه، این نقش تضعیف خواهد شد.

تلگراف نام این دیپلمات‌های دولت جو بایدن را منتشر نکرده است. اما، در گذشته مواضع «رابرت مالی»، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران جنجال‌‌برانگیز شده بود تا حدی که مالی ناچار شد در سخنرانی خود برای موسسه کارنگی، چندین بار عذرخواهی کند.

این دیپلمات ارشد آمریکایی در توییتی که انتقادهای شدید و گسترده ایرانیان خواهان سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی را برانگیخت، نوشته بود که «معترضان صرفا برای مجبور کردن دولت‌شان به رعایت کرامت و حقوق بشر خود» تظاهرات می‌کنند.

بنا بر این گزارش تلگراف، به دلیل این فشارها، بین وزارت کشور و امنیت بریتانیا که موافق قرار گرفتن سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی هستند از سویی و وزارت خارجه این کشور از سوی دیگر، اختلافاتی ایجاد شده است.

وزارت خارجه بریتانیا با بهره‌گیری از استدلال دیپلمات‌های دولت بایدن، برای مخالفت با پیشنهاد وزارت کشور مبنی بر ممنوعیت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به آن توجیه‌ها استناد کرده است.

تلگراف در حالی این موضوع را مطرح کرده که دولت آمریکا خود سپاه پاسداران را تروریستی اعلام کرده است. اگرچه این تصمیم در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ صورت گرفت ولی دولت بایدن تلاش‌هایی برای تغییر این روند و برداشتن تحریم‌ها علیه سپاه پاسداران و نیروهای نزدیک به حکومت ایران انجام نداده است.

مطابق قوانین آمریکا، اکنون عضویت در سپاه، شرکت در جلسات آن، حمل آرم آن در انظار عمومی یا تشویق به حمایت از فعالیت‌های سپاه، جرم محسوب می‌شود.

به گزارش تلگراف، قرار است ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا در این باره تصمیم نهایی را بگیرد ولی تصمیمی که قرار بوده در ژانویه در چند هفته اتخاذ شود، در میانه این فشارها که توسط «دیپلمات‌های دولت بایدن» ادامه داشته تصمیم‌گیری در این‌باره تاکنون به تعویق افتاده است.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که پیشتر، وزیر خارجه آلمان نیز اعلام کرده بود که «مبنای قانونی» برای تروریستی اعلام کردن سپاه در اتحادیه اروپا وجود ندارد.

با این وجود، مخالفان رژیم جمهوری اسلامی از روز دوشنبه در شهرهای مختلف اروپا با تجمع گسترده، خواهان قرار گرفتن نام سپاه در لیست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا شده‌اند و کارزار برای این منظور به‌رغم فشارهای لابی‌گران رژیم جمهوری اسلامی در عرصه بین‌المللی همچنان ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size