وزیر خارجه سوئد: امسال با فنلاند به ناتو می‌پیوندیم

این واقعیت که سوئد مایل است سیاست 200 ساله عدم تعهد نظامی خود را بشکند، نشان می‌دهد که وضعیت چقدر جدی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

توبیاس بیلستروم، وزیر خارجه سوئد در اظهاراتی گفت کشور متبوعش به همراه فنلاند امسال به ناتو می‌پیوندند، و این قضیه احتمالا در ماه ژوئیه محقق شود.

بیلستروم روز چهارشنبه به خبرگزاری «سی‌ان‌بی‌سی» گفت: «در مجموع 28 عضو از 30 عضو ناتو درخواست‌های سوئد و فنلاند برای پیوستن به این پیمان را تأیید کرده‌اند. بنابراین کار تقریبا تمام‌شده است، و فقط مدتی زمان می‌برد.»

دیپلمات ارشد سوئد افزود این خبر خوبی است که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در هفته جاری اعلام کرد که کشورش آماده از سرگیری مذاکرات در این باره است.

آنکارا در اواخر ژانویه مذاکرات را به‌طور نامحدود معلق کرده بود، چرا که بابت حضور هواداران سازمان شبه‌نظامی «حزب کارگران کردستان» یا «پ‌ک‌ک» در سوئد و فنلاند با عضویت آنها در ناتو مخالفت می‌کند.

در جریان نشست ناتو در مادرید در ژوئن 2022، سه کشور توافقنامه‌ای امضا کردند که بر مبنای آن مسیری برای سازش ترسیم شد، و آنکارا خواستار تضمین‌های ضد تروریستی بیشتر، به ویژه از سوی سوئد شد.

بیلستروم در این باره گفت: «ما هر کاری که در چارچوب توافقنامه مذکور متعهد به انجام آن شده بودیم را انجام داده‌ایم. این شامل آماده‌سازی قانون جدید برای ارائه به پارلمان سوئد در ماه مارس است.»

به گفته وزیر خارجه سوئد، برای پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو در ماه ژوئیه دو دلیل وجود دارد. اولی این است که ژوئیه ماهی از سال است که ناتو در آن اعضای جدید خود را اعلام می‌کند.

دلیل دوم «ملاحظات استراتژیک نظامی» است، چرا که سوئد و فنلاند، به دلیل نظامی شدن منطقه بالتیک پس از حمله روسیه به اوکراین، منافع مشترکی برای نزدیک شدن به یکدیگر و پیوستن به ناتو دارند.

بیلستروم تاکید کرد: «ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه با حمله به اوکراین امنیت جهانی را بر هم زده است، و این واقعیت که سوئد مایل است سیاست 200 ساله عدم تعهد نظامی خود را بشکند، نشان می‌دهد که وضعیت چقدر جدی است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید