واشینگتن فری‌بیکن: دولت بایدن از تمدید تحریم‌ صدا و سیمای جمهوری اسلامی خودداری کرد

تصمیم بایدن برای تمدید معافیت‌ها، با توجه به نقش صدا و سیما در کمک به رژیم ایران برای سرکوب اعتراضات، واکنش کارشناسان را برانگیخته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وبسایت «واشینگتن فری‌بیکن» در گزارشی اطلاع داد که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا از تمدید تحریم‌ها علیه صدا و سیمای جمهوری اسلامی، که از زمان آغاز خیزش انقلابی مردم ایران برقرار بوده است، خودداری کرد.

به گزارش این وبسایت، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، 15 فوریه اطلاعیه‌ای غیرعلنی در این باره به کنگره ارسال و به قانونگذاران اعلام کرد که تحریم‌ها علیه این نهاد تبلیغاتی جمهوری اسلامی را تمدید نمی‌کند.

به گفته فری‌بیکن، این معافیت که کمتر از یک ماه پس از تمدید معافیت از تحریم‌ها علیه همکاری هسته‌ای ایران و روسیه توسط دولت بایدن اعطا می‌شود، به صدا و سیما اجازه می‌دهد تا «معاملات مالی» انجام دهد.

این معافیت‌ها برای کسانی که با صدا و سیما تجارت می‌کند، مسیر قانونی باز می‌کند، و دسترسی این سازمان به زیرساخت‌های مخابراتی جهانی را فراهم می‌کند. بر اساس اطلاعات مندرج در معافیت، این شامل معاملات مربوط به ارائه خدمات اتصال زمینی و اتصالات فیبر نوری در خارج از ایران و همچنین تراکنش‌های مختلف مدیریت ماهواره‌ای می‌شود.

به گفته فری‌بیکن، این اولین باری است که تحریم‌های صدا سیما پس از آغاز خیزش انقلابی مردم ایران، که این نهاد تبلیغاتی جمهوری اسلامی نقش مهمی در سرکوب آنها داشته است، تمدید نمی‌شود.

در یک مورد که در میان مخالفان رژیم ایران زیر ذره‌بین قرار گرفت، تصاویری که صدا و سیما پخش شده بود، در فرایند محکوم کردن چند ایرانی متهم به ضرب و شتم یکی از اعضای نیروهای امنیتی مورد استفاده قرار گرفت. متهمان پس از شکنجه در زندان و مواجهه با «محاکمه فرمایشی» به اعدام محکوم شدند.

بر این اساس، تصمیم دولت بایدن برای تمدید معافیت‌ها، با توجه به نقش صدا و سیما در کمک به رژیم ایران برای سرکوب اعتراضات، واکنش کارشناسان را برانگیخته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size