پکن: با مسکو برای مقابله با هرگونه تهدید یکجانبه توافق کردیم

اخیرا تنش‌ها میان ایالات متحده و چین به‌ویژه پس از در اختیار قرار دادن چهار پایگاه جدید نظامی در فیلیپین به آمریکا به‌طور نگران‌کننده‌ای افزایش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

چین گانگ، وزیر خارجه چین در واکنش ضمنی به مواضع اخیر آمریکا تصریح کرد که پکن با مسکو‌ برای مقابله با هرگونه رویکرد و تهدید یکجانبه موافق است.

گانگ، چهارشنبه 3 اسفند، در نشست مشترک مطبوعاتی با ریتنو مارسودی، وزیر خارجه اندونزی در جاکارتا تاکید کرد که چین با اعمال سیاست‌های دوران جنگ سرد در منطقه آسیا و اقیانوس آرام مخالف است.

وزیر خارجه چین اظهار داشت، اندونزی و کشورهای جنوب شرق آسیا بر اساس منافع خود و در راستای ثبات، توسعه و پیشرفت خویش به اتخاذ تصمیم‌های مستقل اقدام می‌کنند.

این سخنان در حالی است که اخیرا تنش‌ها میان ایالات متحده و چین به‌ویژه پس از در اختیار قرار دادن چهار پایگاه جدید نظامی در فیلیپین به آمریکا به‌طور نگران‌کننده‌ای افزایش یافته است.

دو ابرقدرت اقتصادی جهان همچنین در موضوع‌های گوناگونی از جمله نفوذ در منطقه آسیا و اقیانوس آرام، تایوان، حقوق اقلیت‌ها و رقابت اقتصادی با هم اختلافات عمده‌ای دارند.

نزدیکی چین به روسیه و حمایت‌های ضمنی پکن از مسکو در رابطه با جنگ اوکراین نیز از محورهای مهم اختلاف میان چین و آمریکا به‌شمار می‌رود.

واشینگتن در ماه‌های اخیر پکن را به پشتیبانی نظامی و اقتصادی از مسکو متهم کرده اما چین با رد چنین اتهامی، تاکید کرده که برخلاف رویکرد یکجانبه‌گرایی غرب در نظم کنونی جهانی، به‌دنبال حل بحران‌های بین‌المللی از طریق مذاکره و گفتگو و نه ارسال تسلیحات به طرف‌های درگیر است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید