پوتین روابط با چین و تداوم عملیات نظامی در اوکراین را برای آینده روسیه مهم خواند

یوگنی پریگوژین، فرمانده یگان شبه‌نظامی «واگنر» در فراخوانی بی‌سابقه که بیانگر عمق تنش میان این گروه و ستاد کل ارتش روسیه است، از شهروندان روس خواست تا ارتش را جهت تامین مهمات برای سربازان واگنر زیر فشار بگذارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

رئیس جمهوری روسیه در تازه‌ترین مواضع خود، ضمن تاکید بر تداوم جنگ در اوکراین، با بی‌اعتنایی به فضاسازی‌های اخیر واشینگتن در خصوص برنامه چین برای دادن تسلیحات به مسکو، مناسبات کشورش با پکن را عاملی مهم در تحقق ثبات در عرصه بین‌المللی توصیف کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، چهارشنبه سوم اسفند در سخنرانی کوتاه، طی جشنواره بزرگ ملی در مسکو، اعلام کرد که کشورش در حال حاضر به جنگ خود در اوکراین به هدف تامین آینده روسیه ادامه می‌دهد.

پوتین پشت تریبونی برابر تجمعی متشکل از ده‌ها هزار روس گفت: «امروز، فرماندهی نظامی به من گفت که نبردها در سرزمین‌های تاریخی ما به خاطر مردم روسیه تداوم دارد.»

پوتین روز گذشته اعلام کرده بود که روسیه باید تهدیدات را از مرزهای خود، به شکلی متناسب با میزان تسلیحات غربی تحویل‌ داده شده به رژیم کییف، دور سازد.

او در سخنرانی خود در برابر مجلس فدرال گفت: «همه باید متوجه باشند که افزایش تحویل سیستم‌های تسلیحاتی غربی به اوکراین، ما را وادار می‌کند تا تهدیدهای بیشتری را از مرزهای خود دور کنیم که واکنشی طبیعی است.»

تاکید بر اهمیت مناسبات با چین

از سویی پوتین در جریان دیدار چهارشنبه خود در کاخ کرملین با وانگ یی، رئیس کمیته روابط خارجی حزب کمونیست چین، روابط دو کشور را برای دستیابی به ثبات در عرصه بین‌المللی، مهم ارزیابی کرد.

او در این دیدار تاکید کرد که روابط بین‌المللی در حال حاضر دچار پیچیدگی شده است.

این در حالی است که انتظار می‌رود این هفته از طرح صلح چین در اوکراین، مبتنی بر اهمیت همکاری میان پکن و مسکو برای ثبات وضعیت در عرصه بین‌المللی، رونمایی شود.

تداوم تنش در روابط پکن - واشینگتن

شایان ذکر است که پکن با «دروغین» خواندن اتهامات ایالات متحده در خصوص قصد چین برای دادن تسلیحات به روسیه در جنگ این کشور علیه اوکراین، این جوسازی‌ها را محکوم کرد.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین، دوشنبه گذشته در کنفرانسی مطبوعاتی تاکید کرد که این آمریکا و نه چین است که بی‌وقفه در حال ارسال تسلیحات به میدان نبرد در اوکراین است.

او افزود که کشورش از ایالات متحده می‌خواهد تا با تامل در عملکرد‌های خود، در راستای بهبود اوضاع و تحکیم صلح و گفت‌وگو، تلاش بیشتری به خرج دهد و از مسئولیت‌گریزی و نشر اطلاعات ساختگی، دست‌ بردارد.

اتهامات اخیر ایالات متحده علیه پکن، در پی سرنگون‌سازی بالن تجسسی چینی در حال پرواز برفراز آمریکا در چند روز پیش بود که مقامات چینی به آن اذعان کردند و این امر به تنش موجود در روابط دو قدرت جهانی دامن زد.

بروز اختلافات عمیق میان گروه «واگنر» و ارتش روسیه

از دیگر سو، یوگنی پریگوژین، فرمانده یگان شبه‌نظامی «واگنر» در فراخوانی بی‌سابقه که بیانگر عمق تنش میان این گروه و ستاد کل ارتش روسیه است، از شهروندان روس خواست تا ارتش را جهت تامین مهمات لازم برای سربازان واگنر تحت فشار قرار دهند.

به گزارش «فرانس‌پرس»، پریگوژین چهارشنبه در گفته‌های نشر شده در «تلگرام»، از تک‌ تک شهروندان روس با توجه به موقعیت آنها خواست، خواهان تسلیح عناصر «واگنر» شوند.

او در عین حال تاکید کرد که خواستار برپایی تظاهرات گسترده نیست، بلکه منظورش، مطالبات فردی به همان شکل است که هم‌آکنون در شبکه‌های اجتماعی قابل مشاهده است.

او همچنین افزود: «اگر هر شهروند روس... به سادگی بگوید: مهمات به واگنر بدهید، به همان شکلی که در شبکه‌های اجتماعی آغاز شده، تاثیری شگرف خواهد داشت.»

این فراخوان که به احتمال زیاد بر دامنه تنش میان گروه واگنر و وزارت دفاع خواهد افزود، پس از اظهارات آتشین سه‌شنبه پریگوژین انجام شد که طی آن، ضمن متهم‌کردن سرگئی شویگو، وزیر دفاع و والری گرازیموف، رئیس ستاد کل ارتش به ندادن مهمات به عوامل واگنر، اقدامات آنها را چیزی در حد «خیانت» توصیف کرد.

با این حال، وزارت دفاع روسیه، شامگاه سه‌شنبه در بیانیه‌ای، خواستار پایان دادن به اظهاراتی شد که عموما به وحدت نیروهای روسی در حال نبرد در خاک اوکراین آسیب رسانده و نتیجتا، خوش خدمتی به «دشمن» به حساب می‌آید.

پریگوژین چندین ماهی است که انتقادات شدیدی را متوجه ارتش و وزارت دفاع روسیه کرده و آن‌ها را به بوروکراسی مرگبار و عدم هماهنگی در اداره جنگ، متهم می‌کند.

در حالی که برخی از ناظران بر این باورند که مواضع رهبر گروه «واگنر» می‌تواند برخاسته از جاه‌طلبی‌های سیاسی او باشد، جمعی دیگر تاکید دارند که بروز شکاف میان عوامل واگنر و سربازان ارتش روسیه، به شدت علنی شده است.

شایان ذکر است بر اساس برآوردهای مسئولان اطلاعاتی غربی، گروه «واگنر» متشکل از حدود 40 هزار پیکارجو شامل 10 هزار مزدور کارکشته و 30 هزار زندانی سربازگیری شده از زندان‌های روسیه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید