مقامات اروپایی: ذخیره پهپادهای ایرانی روسیه احتمالا رو به اتمام است

متحدان غربی اوکراین تهران را به عنوان «تامین‌کننده کلیدی» جنگ‌افزارهای روسیه معرفی کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات اروپایی بر اساس آخرین ارزیابی‌های امنیتی خود می‌گویند به نظر می‌رسد که ذخایر پهپادهای ساخت ایران روسیه رو به پایان است، و طی ده روز گذشته مسکو استفاده از پهپادهای ایرانی علیه اوکراین را «کاهش چشمگیر» داده است.

به گزارش «بلومبرگ کانادا»، سه‌شنبه 21 فوریه، یکی از مقامات اروپایی به این خبرگزاری گفته روسیه پیوسته در تلاش است تا پهپادهای بیشتر و همچنین سایر تجهیزات نظامی از ایران و منابع دیگر به دست آورد.

روسیه پیشتر روزانه ده‌ها پهپاد انتحاری را روانه اهداف اوکراینی می‌کرد، گرچه بیشتر آنها توسط پدافند هوایی این کشور سرنگون می‌شدند. به گفته بلومبرگ، کاهش استفاده از پهپادهای ایرانی توسط روسیه می‌تواند به این دلیل باشد که مسکو می‌خواهد ذخایر پهپادی خود را برای حملات آینده حفظ کند.

کی‌یف ماه دسامبر اعلام کرد که روسیه به ایران سفارش 250 هواپیمای بدون سرنشین جدید را داده است. متحدان غربی اوکراین نیز تهران را به عنوان «تامین‌کننده کلیدی» جنگ‌افزارهای روسیه معرفی کرده‌اند. این درحالی است که تهران بارها ارسال پهپاد به روسیه را رد کرده است.

یکی از این مقامات گفت که شواهد به اشتراک گذاشته شده میان متحدان غربی نشان می‌دهد که پهپادهای به کار رفته در اوکراین دارای ویژگی‌های مشابه پهپادهای ساخت ایرانی هستند که در جاهای دیگر دیده شده‌اند. به گفته این مقام اروپایی، قطعات بازیابی‌شده از پهپادهای انتحاری در اوکراین، از جمله موتورها و تثبیت‌کننده‌های بال، نیز با پهپادهای ایرانی همگون هستند.

کشورهای «گروه هفت» و اتحادیه اروپا به دنبال ایجاد اختلال در عرضه پهپادها به روسیه هستند، و به ویژه بر صنایع نظامی دیگر کشورها و دسترسی روسیه به هر بخش غربی که می‌تواند برای اهداف نظامی استفاده شود تمرکز کرده‌اند.

اتحادیه اروپا که به دنبال مسدود کردن هرگونه راه فرار و دور زدن تحریم‌های نظامی علیه روسیه است، این هفته قرار است درباره تحریم‌ها و محدودیت‌های صادراتی هفت نهاد ایرانی، شامل شرکت‌هایی که با سپاه پاسداران مرتبط هستند، رایزنی ‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید