بایدن: «ناتو» حتی از یک وجب قلمرو خود چشم‌پوشی نخواهد کرد

کاخ کرملین با بیان این که سفر رئیس جمهوری آمریکا به اوکراین و لهستان را «از نزدیک» دنبال می‌کند، تاکید کرد که این سفر «تأثیری» بر سیاست روسیه نمی‌گذارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا ضمن اعلام این که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» در قوی‌ترین حالت خود قرار دارد گفت «در راستای افزودن اعضای جدید به این پیمان، گام خواهیم برداشت.»

بایدن سه‌شنبه دوم اسفند طی سخنانی برابر تجمعی در مقابل قلعه سلطنتی ورشو، در آستانه اولین سالگرد آغاز جنگ اوکراین با تاکید بر این که «ناتو» حتی از یک وجب قلمرو خود چشم‌پوشی نخواهد کرد، گفت که ولادیمیر پوتین همتای روسی او، همانند همه دیکتاتورها بر این باور بود که مستبدی «قوی شوکت» است اما با «اراده آهنین آمریکا» و کشورهایی از سراسر جهان که با پذیرفتن جهانی تحت حاکمیت ارعاب مخالفند، برخورد کرد.

بایدن: اوکراین همچنان مقاوم است

بایدن، سه‌شنبه در نشستی با آندری دودا، همتای لهستانی خود در ورشو با این بیان که ایالات متحده به لهستان نیاز دارد، همان‌طور که لهستان به آمریکا نیاز دارد، بر تداوم اقدامات جهت تضمین امنیت اروپا، تاکید ورزید.

او با تاکید بر این که کییف همچنان مقاوم است، خاطرنشان کرد که جنگ روسیه در اوکراین، وحشیانه‌ترین جنگ است.

به گفته بایدن، نیروهای اوکراینی توانستند تانک‌های روسیه را به آتش بکشند. او تاکید کرد: «شرط‌بندی پوتین بر سکوت ما در قبال حمله به اوکراین، شکست خورد.»

رئیس جمهور لهستان هم با تاکید بر این که جهان آزاد، اوکراین را تنها نخواهد گذاشت، افزود سفر بایدن به اوکراین، دربردارنده مضمون‌هایی مهم است.

او با اشاره به این که لهستان به دلیل حضور نیروهای آمریکایی از امنیت برخوردار است، گفت: «زمینه‌ای برای مناسبات تجاری عادی با روسیه وجود ندارد».

دودا با بیان این که مقاومت اوکراین به لطف استواری سربازان خود و حمایت دائمی غرب، در مقابله با روسیه شکست نخورده است. بر ضرورت تداوم این مقاومت تا پیروزی کییف و اجبار روسیه به عقب‌نشینی از سرزمین‌های اوکراین، تاکید کرد.

دیدار بایدن با رهبران اروپای شرقی عضو «ناتو»

بایدن، چهارشنبه پیش از عزیمت به واشنگتن، با 9 رهبر متحدان شرقی در پیمان «ناتو» دیدار خواهد داشت تا حمایت بی‌دریغ ایالات متحده از امنیت این کشورها را مورد تاکید قرار دهد.

به گفته کاخ سفید، رئیس جمهوری آمریکا با رهبران بریتانیا، فرانسه و ایتالیا تلفنی صحبت خواهد کرد. همچنین قرار است اولاف شولتز، صدراعظم آلمان در سوم مارس آینده، سفری به واشینگتن داشته باشد.

بسته کمکی اضافی

در جریان سفر غیر‌منتظره بایدن به کییف، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور، بسته جدید کمک‌های نظامی به ارزش 460 میلیون دلار به اوکراین اختصاص خواهد داد. این بسته امنیتی جدید شامل مهمات سیستم موشکی «هیمارس» و همچنین موشک هدایت‌شونده ضد‌تانک «جاولین» می‌شود.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای جداگانه از تخصیص 10 میلیون دلار به اوکراین برای بازسازی سیستم انرژی در این کشور خبر داد.

شایان توجه است که بایدن تا این لحظه با درخواست زلنسکی برای تحویل جت‌های جنگنده به اوکراین موافقت نکرده است.

هشدار به روسیه

به گفته مقامات مسئول در واشینگتن و مسکو، ظاهرا قبل از سفر بایدن به اوکراین، برای اجتناب از خطر حمله به کییف در جریان حضور بایدن در این شهر، به روسیه هشدار داده شده بود.

کرملین نیز سه‌شنبه با اعلام این که سفر رئیس جمهوری آمریکا به اوکراین و لهستان را «از نزدیک» دنبال می‌کند، خاطرنشان کرد که این سفر، «تأثیری» بر سیاست روسیه ندارد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین در مصاحبه با کانال دولتی روسیه «کانال پروی» گفت: «البته ما (سفر پرزیدنت بایدن به اوکراین در دوشنبه) را به شکلی جدی دنبال کرده و از نزدیک آنچه که در لهستان اتفاق می‌افتد را دنبال خواهیم کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید