وزیر خارجه آلمان: حکم اعدام «شارمهد» مطلقا غیرقابل قبول است

غزاله شارمهد، دختر جمشید شارمهد: پدرم یک فعال رسانه‌ای و گوینده رادیویی مخالف رژیم جمهوری اسلامی بود که از طریق رسانه خود نارضایتی عمیق مردم ایران از حکومت را انعکاس می‌داد، و به مردم این فرصت را می‌داد تا از طریق رسانه او مشکلات خود را بیان کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان، سه‌شنبه دوم اسفند، حکم اعدام صادره از سوی دستگاه قضایی ایران برای جمشید شارمهد، شهروند دو تابعیتی ایرانی-آلمانی را محکوم کرد.

به گزارش «آسوشیتد پرس»، بربوک در بیانیه‌ای این حکم اعدام را «مطلقا غیرقابل قبول» دانست و بدون ارائه توضیحات بیشتر گفت که این اقدام «واکنش واضحی» در پی خواهد داشت.

بربوک همچنین گفت که شارمهد «حتی سرآغاز یک محاکمه عادلانه» را هم نداشته و دسترسی کنسولی به پرونده او و حضور در جریان محاکمه او، «مکرراً ( از سوی مقامات ایران) رد شده است».

او همچنین بدون این‌که جزئیات بیشتری ارائه کند، گفت که شارمهد «در شرایط بسیار مشکوک» بازداشت شده است.

جمشید شارمهد، 67 ساله و شهروند آلمان است که از سال 2003 در کالیفرنیا زندگی می‌کرد. در ژوئیه 2020، هنگامی که به خاورمیانه سفر کرده بود، توسط دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی ربوده و به ایران انتقال داده شد.

به گفته غزاله شارمهد، دختر جمشید شارمهد، پدرش یک روزنامه‌نگار رادیویی مخالف رژیم ایران بود که از طریق رسانه خود، «سطح نارضایتی عمیق» مردم ایران از حکومت را انعکاس می‌داد، و به مردم این فرصت را می‌داد تا از طریق رسانه او مشکلات خود را مطرح کنند.

جمشید شارمهد
جمشید شارمهد

قوه قضاییه ایران مدعی است که شارمهد در «حمله تروریستی» سال 2008 به مسجدی در شیراز، که طی آن 14 نفر کشته و بیش از 200 نفر زخمی شدند، نقش داشته است.

اظهارات وزیر خارجه آلمان در حالی مطرح می‌شود که «میزان»، خبرگزاری وابسته به قوه قضائیه رژیم جمهوری اسلامی، سه‌شنبه دوم اسفند در گزارشی اعلام کرد که آخرین جلسه از دادگاه رسیدگی به اتهامات جمشید شارمهد در دادگاه انقلاب تهران و به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی برگزار شده است.

قوه قضائیه رژیم ایران مدعی است که شارمهد در «طراحی و هدایت اقدامات تروریستی» دست داشته، و او را با اتهام «افساد فی‌الارض» به اعدام محکوم کرده است.

این در حالیست که خانواده شارمهد بارها چنین اتهاماتی را رد کرده و گفته‌اند که او فقط مجری برنامه رادیویی یک گروه مخالف رژیم جمهوری اسلامی بوده است.

پیش‌تر خانواده جمشید شارمهد نسبت به بی‌عملی و اهمال دولت آلمان درباره بازداشت غیرقانونی این شهروند ایرانی- آلمانی، انتقاد کرده بودند. غزاله شارمهد، دختر جمشید شارمهد در دی‌ماه با خطاب قرار دادن اولاف شولتز، صدراعظم آلمان و آنالنا بربوک، وزیر خارجه این کشور گفته بود که حداقل امکان برقراری تماس تلفنی او با پدرش را مهیا کنند.

او گفته بود که دست‌کم قبل از اینکه «پدرش اعدام شود یا به قتل برسد»، او بتواند با پدرش صحبت کند و گفته این «حداقل‌ کاری» است که آلمان می‌تواند انجام دهد.

غزاله شارمهد همچنین با لحنی انتقادی گفته بود که چطور دولت آلمان در قبال نزدیک به یک‌هزار روز حبس انفرادی، شکنجه و احتمال اعدام پدرش به عنوان یک شهروند آلمانی، «سکوت» کرده‌اند؟

انتقادها به سکوت دولت آلمان در حالی دوباره با صدور حکم اعدام برای این شهروند دوتابعیتی شدت گرفته که ماه گذشته، جمهوری اسلامی علیرضا اکبری، شهروند دو تابعیتی ایرانی-بریتانیایی را اعدام کرد.

ناظران می‌گویند که دولت آلمان با سال‌ها همکاری اقتصادی و تلاش برای مذاکره با ایران بر سر برنامه هسته‌ای، جان این شهروند دوتابعیتی و بسیاری از ایرانیان مخالف رژیم جمهوری اسلامی را به‌خطر انداخته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید