یک نهاد جمهوری اسلامی به عامل حمله به سلمان رشدی «هزار متر زمین» اهدا کرد

رشدی که در اثر سوءقصد یک چشم خود را از دست داده است، گفته قصد دارد جریان سوءقصد به خود را به رمان تبدیل کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که مقامات جمهوری اسلامی مدام در عرصه بین‌المللی انکار می‌کنند که در سوءقصد به سلمان رشدی نقش داشته‌اند، یک مقام حکومتی اخیرا با اهدای «هزار متر زمین زراعی با ارزش» به ضارب این نویسنده بریتانیایی-آمریکایی، اعلام کرد حکم قتل رشدی «لازم‌الاجرا» است.

به گزارش روزنامه «انتخاب»، محمد اسماعیل زارعی، مسؤول «دبیرخانه شبکه مردمی اجرای فتوای روح الله خمینی»، روز دوشنبه در جریان «همایش فتوای ماندگار» این موضوع را اعلام کرد.

زارعی اقدام ضارب رشدی را «شجاعانه»‌ توصیف کرد و گفت این حرکت «باعث خوشحالی مسلمانان شد.»

رشدی آگوست پارسال در حالی که قصد داشت در یک مرکز آموزشی در شرق نیویورک سخنرانی کند، مورد سوءقصد قرار گرفت و چندین ضربه چاقو در بدن و گردن و سر و صورت دریافت کرد، و شدت جراحات وی به حدی بود که مدت‌ها تحت مراقبت‌های ویژه قرار داشت.

هادی مطر، جوان آمریکایی لبنانی‌الاصل که عامل سوءقصد به رشدی بود، به «قتل درجه دو» و «حمله درجه دو» متهم شده است، و دادگاهی او احتمالا سال آینده آغاز می‌شود.

مسؤول دبیرخانه شبکه مردمی اجرای فتوای خمینی در این باره گفت: «به پاس ارج نهادن به این اقدام شجاعانه، حدود هزار مترمربع زمین زراعی با ارزش و حاصلخیز اهدایی مرحوم حجت‌الاسلام حاج شیخ حسین زارعی طی مراسم ویژه‌ای تحویل وی [مطر] و یا نماینده‌ قانونی‌اش می‌شود.»

زارعی تاکید کرد: «ما معتقد هستیم این حکم باید در هر شرایطی اجرایی شود، و همه توان خود را برای اجرای این حکم تاریخی حضرت امام به کار خواهیم گرفت.»

رشدی در اواخر دهه 1980 به خاطر جنجالی که کتاب «آیات شیطانی» به قلم وی ایجاد کرد مشهور شد. بسیاری از مسلمانان جهان این رمان را «کفرآمیز» دانستند، و روح‌الله خمینی، بر این اساس فتوای قتل رشدی را صادر کرد.

رشدی که در اثر سوءقصد یک چشم خود را از دست داده است، در مصاحبه اخیر خود با مجله «نیویورکر» گفته به خاطر جراحاتی که برداشته است، هنوز نه می‌تواند بنویسد و نه تایپ کند، و به مراقبت مداوم نیاز دارد؛ و با این حال افزوده قصد دارد جریان سوءقصد به خود را به رمان تبدیل کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size