پوتین فرمان آمادگی ارتش روسیه برای آزمایش تسلیحات اتمی را صادر کرد

دبیرکل «ناتو»: پوتین آغازگر جنگ است و اکنون به صراحت برای تشدید جنگ اعلام آمادگی می‌کند. این برای امنیت ما و کل جهان خطرناک خواهد بود و او نباید پیروز شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با تاکید بر لزوم آمادگی وزارت دفاع این کشور و شرکت «روس اتم» برای انجام آزمایش‌های هسته‌ای در صورت لزوم، افزود که مسکو اولین طرفی نخواهد بود که این آزمایش‌ها را انجام خواهد داد.

ولادیمیر پوتین
ولادیمیر پوتین

«برای آزمایش تسلیحات هسته‌ای آماده شوید»

پوتین سه‌شنبه، دوم اسفند در پیامی به مجلس فدرال گفت: «در صورتی که آمریکا قصد آزمایش تسلیحات هسته‌ای را داشته باشد، وزارت دفاع روسیه و شرکت «روس اتم» باید برای آزمایش تسلیحات هسته‌ای روسیه آماده شوند.»

پوتین همچنین تصریح کرد: «اگر آمریکا آزمایش‌هایی (هسته‌ای) انجام دهد، ما هم این کار را انجام خواهیم داد و هیچ طرفی نباید دچار چنین توهمی باشد که می‌تواند توازن استراتژیک جهانی را برهم بزند.»

روسیه و آمریکا
روسیه و آمریکا

«از ریز اطلاعات در مورد آمریکا باخبریم»

پوتین با تاکید بر این که طرف روسی از «ریز اطلاعات» ایالات متحده در خصوص پایان دوره تضمین کاربرد عملی انواع خاصی از تسلیحات هسته‌ای آگاه است، افزود: «برخی از شخصیت‌ها در واشینگتن در حال بررسی امکان انجام آزمایش‌های عادی تسلیحات هسته‌ای خود هستند؛ آنهم با درنظر گرفتن این واقعیت که آمریکا، انواع جدیدی از جنگ‌افزارهای هسته‌ای را توسعه می‌دهد.»

تعلیق معاهده «نیو استارت»

اظهارات پوتین پس از آن بود که وی از تعلیق مشارکت کشورش در جدیدترین معاهده کنترل تسلیحات میان دو ابرقدرت هسته‌ای جهان«نیو استارت» خبر داد.

پوتین ساعاتی پیش، غرب را به راه‌اندازی جنگ علیه کشورش با استفاده از اوکراین متهم کرد و گفت که آنها «غول را از بطری بیرون آوردند». او مدعی شد که غرب تمام پیشنهادات اساسی امنیتی کشورش را رد کرده است.

ینس استولتنبرگ
ینس استولتنبرگ

ابراز تاسف دبیرکل «ناتو»

این در حالی است که ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» در واکنش به اعلام خروج روسیه از «نیو استارت» از سوی پوتین، مسکو را به تجدید نظر در این تصمیم ترغیب کرد.

به گزارش «رویترز»، استولتنبرگ سه‌شنبه دوم اسفند در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت: «من از تصمیم روسیه برای تعلیق مشارکت خود در معاهده «نیو استارت» متاسفم».

او پس از هشدارهای پوتین به غرب در مورد اوکراین، با بیان این که روسیه طرف متجاوز است، خاطرنشان کرد که «پرزیدنت پوتین کسی است که جنگ را آغاز کرد... او امروز نیز به صراحت اعلام کرد که برای گسترش بیشتر جنگ؛ آماده می‌شود. پوتین نباید پیروز شود... این برای امنیت ما و برای کل جهان خطرناک خواهد بود.»

دبیر کل «ناتو» افزود: «ما همچنین به شکل فزاینده، نگران این احتمال هستیم که چین در حال برنامه‌ریزی برای حمایت از جنگ روسیه است.»
واکنش بلینکن

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز سه‌شنبه، تصمیم روسیه برای تعلیق پیمان کاهش تسلیحات اتمی با واشینگتن «نیو استارت» را «بسیار تاسف‌بار و غیرمسئولانه» خواند، اما تاکید کرد که ایالات متحده همچنان برای گفت‌وگو در این زمینه، آمادگی دارد.

بلینکن در پایان سفر پنج روزه خود به منطقه در آتن، گفت: «ما همچنان برای گفت‌وگو با روسیه در هر زمان درباره کنترل تسلیحات استراتژیک، صرف نظر از هر اتفاق دیگری که در جهان یا در روابط ما رخ می‌دهد، آماده هستیم.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفت: «ما روسیه را برای شناخت گام بعدی آن پس از تعلیق معاهده نیو استارت، زیر نظر خواهیم گرفت و واشینگتن برای حفظ امنیت خود و متحدانش به شیوه‌ای مناسب اقدام خواهد کرد.»

معاهده «نیو استارت» چیست؟

معاهده «نیو استارت»، جدیدترین توافقنامه دوجانبه از این دست است که دو ابرقدرت هسته‌ای جهان را به هم مرتبط می‌سازد.

این معاهده که در سال 2010 امضا شد، زرادخانه‌های دو ابرقدرت هسته‌ای را به حداکثر 1550 کلاهک هسته‌ای محدود می‌کند که نشان‌دهنده کاهش نزدیک به 30 درصدی نسبت به سقف قبلی تعیین‌شده در سال 2002 است.

این معاهده همچنین شمار پرتاب‌گرهای استراتژیک و بمب افکن‌های سنگین را به 800 عدد محدود می‌سازد که قادرند چندین‌بار کره زمین را نابود کنند.

پوتین این معاهده را در ژانویه 2021 به مدت پنج سال تا سال 2026 تمدید کرده بود.

مسکو در اوایل اوت 2022 از تعلیق بازرسی‌های برنامه‌ریزی شده آمریکا از سایت‌های نظامی روسیه در چارچوب این توافق خبر داد و اعلام کرد که این واکنش در پاسخ به کارشکنی‌های آمریکا برابر عملیات بازرسی روسیه در ایالات متحده انجام گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size