بلینکن: گزارش‌ها درباره غنی‌سازی 84 درصدی ایران موضوعی بسیار جدی است

خبرگزاری «بلومبرگ» یکشنبه 30 بهمن گزارش داده بود که بازرسان آژانس در جریان بازدید از تاسیسات هسته‌ای ایران آثار اورانیوم با غلظت 84 درصد را کشف کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، گزار‌ش‌ها درباره کشف آثار اورانیوم غنی‌شده 84 درصدی در ایران را «موضوعی بسیار جدی» عنوان کرد و گفت واشینگتن در این رابطه در تماس تنگاتنگ با سه کشور اروپایی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

بلینکن، که دوشنبه یکم اسفند در آنکارا در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با مولود چاوش اوغلو همتای ترکیه‌ای خود سخن می‌گفت، اعلام کرد که ایالات متحده در حال تلاش برای کسب اطلاعات بیشتر درباره غنی‌سازی 84 درصدی اورانیوم در تاسیسات هسته‌ای ایران است.

او اضافه کرد: «پس از دریافت این اطلاعات، مطالب بیشتری برای اظهارنظر خواهم داشت.»

خبرگزاری «بلومبرگ» یکشنبه، 30 بهمن گزارش داده بود که بازرسان آژانس در جریان بازدید از تاسیسات هسته‌ای ایران آثار اورانیوم با غلظت 84 درصد را کشف کرده‌اند.

آژانس در واکنش به گزارش بلومبرگ اعلام کرد، از این گزارش‌ها آگاه بوده و درمورد «نتایج فعالیت‌های راستی‌آزمایی اخیر» در حال گفت‌وگو با جمهوری اسلامی است.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی، روز گذشته غنی‌سازیِ بالای 60 درصد اورانیوم در ایران را تکذیب کرد و گزارش بلومبرگ را «سیاه‌نمایی و تحریف حقایق» خواند.

هر چند کمالوندی در اظهارات خود، وجود ذرات اورانیوم با غنای بیش از 60 درصد را تکذیب نکرد و به گفته او، «وجود ذره یا ذرات اورانیوم بالاتر از 60 درصد در فرآیند غنی‌سازی به معنی غنی‌سازیِ بالای 60 درصد نیست.»

بر اساس گزارش بلومبرگ، این برای دومین بار در ماه جاری میلادی است که‌ کارشناسان آژانس، فعالیت‌های مشکوکی در تاسیسات اتمی ایران شناسایی می‌کنند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، روز گذشته در نشستی مطبوعاتی از تایید یا تکذیب گزارش بلومبرگ خودداری کرد، اما مدعی شد که این گزارش با هدف آسیب به روند مذاکرات احیای «برنامه جامع اقدام مشترک» موسوم به توافق «برجام» منتشر شده است.

مقامات جمهوری اسلامی در حالی به‌دنبال ادامه مذاکرات احیای برجام هستند که دولت بایدن پیش از این اعلام کرد، جمهوری اسلامی فرصت احیای توافق هسته‌ای را در سپتامبر سال گذشته از دست داده است.

دولت بایدن همچنین اعلام کرد، ادامه مذاکرات هسته‌ای وین برای احیای توافق هسته‌ای سال 2015 دیگر در دستور کار واشینگتن قرار ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید