اتحادیه اروپا بازداشت اتباع خارجی و شهروندان دوتابعیتی در ایران را محکوم کرد

افزایش بازداشت شهروندان دوتابعیتی و خارجی یکی از واکنش‌های مقامات جمهوری اسلامی به اعتراضات سراسری 1401 در ایران بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای «بازداشت خودسرانه» شهروندان دوتابعیتی و اروپایی توسط جمهوری اسلامی را به شدت محکوم کرد و از مقامات ایرانی خواست تا از بازداشت «شهروندان غیرنظامی خارجی» برای کسب «دستاوردهای سیاسی» خودداری کنند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دوشنبه 1 اسفند، این بیانیه را به نمایندگی از اتحادیه اروپا منتشر و تأکید کرد، افزایش شمار بازداشت‌های خودسرانه شهروندان اروپایی در ایران باعث نگرانی عمیق مقامات اتحادیه اروپا شده است.

بورل در این بیانیه خاطرنشان کرد، شهروندان اروپایی در ایران بر اساس اتهامات واهی بازداشت شده و بسیاری از آن‌ها در شرایط «تحقیرکننده»ای و بدون برخورداری از حق دادرسیِ عادلانه نگه‌داری می‌شوند.

این بیانیه تأکید کرده است، اقدامات جمهوری اسلامی مانند اعمال محدودیت علیه زندانیان اروپایی برای دسترسی به خدمات و حمایت کنسولی، ناقض قوانین بین‌المللی و برخلاف تعهدات قانونی تهران است.

بورل با یادآوری «کنوانسیون 1963 وین» که ایران نیز عضوی از آن است، از مقامات جمهوری اسلامی خواست، به کشورهای عضو اتحادیه اروپا اجازه دهند تا به شهروندان خود در زندان‌های ایران دسترسی منظم داشته و به آن‌ها خدمات کنسولی ارائه دهند.

این بیانیه با اشاره به این‌که «امنیت شخصی» شهروندان اروپایی در ایران با «خطر شدیدی» مواجه است، در ادامه افزود: «کشورهای عضو اتحادیه اروپا در راستای ارزیابی‌های ریسک کشوری به اتباع خود توصیه می‌کنند تا از سفر به ایران خودداری کنند.»

بورل در پایان این بیانیه تأکید کرده است، اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن همچنان اوضاع را به‌ دقت تحت‌نظرداشته و اقدامات متناسب را اتخاذ خواهند کرد.

افزایش بازداشت شهروندان دوتابعیتی و خارجی یکی از واکنش‌های مقامات جمهوری اسلامی به اعتراضات سراسری 1401 در ایران بوده است. نهادهای اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی در این زمینه چندین بیانیه منتشر کرده و ضمن اعلام بازداشت شهروندان اروپایی مدعی شده‌اند که آن‌ها در شکل‌گیری این اعتراضات نقش داشته‌اند.

نهادهای حقوق بشری و مقامات کشورهای غربی می‌گویند، جمهوری اسلامی با بازداشت اتباع خارجی و شهروندان دوتابعیتی در طول چهار دهه گذشته، راهبرد «سیاست گروگان‌گیری» را به عنوان اهرمی برای چانه‌زنی سیاسی استفاده می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید