ارتش روسيه کنترل روستای پاراسکویکا در دونتسک را در دست گرفت

زلنسکی، می‌گوید ارتش اوکراین خسارات سنگینی به نیروهای روسی در نزدیکی شهر «وهلیدار» در شرق دونباس وارد کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در آخرین تحولات میدانی کی‌یف و مسکو، وزارت دفاع روسیه دوشنبه 1 اسفند از کنترل روستای پاراسکویکا در دونتسک خبر داد.

در حالی که نبرد شدید میان اوکراینی‌ها و روس‌ها در این ایالت و شهرهای دیگر ادامه دارد، کی‌یف همچنان از متحدان غربی خود حمایت‌های نظامی و لجستیکی دریافت می‌کند.

خبرنگار «العربیه» در اوکراین گفته است که گلوله‌باران‌ شدید متقابل در استان دونتسک که حدود 24 ساعت پیش شدت گرفته است، هنوز متوقف نشده و صدای تیراندازی و انفجارهای مهیب به طور مداوم از مرکز شهر شنیده می‌شود.

این در حالی است که نیروهای «واگنر» درگیر نبردهای خونین برای یورش به شهر «برخوفکا» در شمال «باخموت» و محور جنوبی این شهر هستند.

طبق این گزارش، نیروهای «واگنر» در تلاش هستند تا از سمت روستای «ایوانگراد» در عمق پیشروی کرده و وارد شهر باخموت شوند.

در همین حال رسانه‌های روسی از تخلیه ساکنان حومه «باخموت» در دونتسک به دلیل بمباران نیروهای اوکراینی خبر دادند.

شهردار طرفدار روسیه از توقف حمل و نقل عمومی در این شهر با پیش‌بینی تحولات بمباران اوکراینی پس از هدف قرار دادن مناطق جداگانه‌ای از شهر دونتسک خبر داد.

او گفت اوکراینی‌ها شهر دونتسک را با 40 فروند موشک «فامبایر» چک و 5 فروند موشک «ام 777» و گلوله‌باران شدید با گلوله توپ «هاوتزر» هدف قرار دادند و دست‌کم دو نفر مجروح شده و خسارات مادی بر جای گذاشته است.

خبرنگار العربیه گزارش داد که نیروهای اوکراینی روز گذشته منطقه دونتسک را با 246 گلوله و موشک از انواع مختلف هدف قرار دادند که منجر به کشته‌شدن یک غیرنظامی و زخمی شدن 12 نفر و آسیب رساندن به 25 ساختمان مسکونی و 12 تاسیسات حیاتی شد.

از سوی دیگر ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین عصر یکشنبه گفت که ارتش کشورش خسارات سنگینی به نیروهای روسی در نزدیکی شهر«وهلیدار» در شرق دونباس وارد کرده است.

او افزود: «وضعیت بسیار پیچیده است، ما در حال جنگ هستیم، مهاجمان را می‌شکنیم و خسارات سنگینی به روسیه وارد می کنیم».

زلنسکی به چندین شهر در دونباس که ماه‌ها درگیری‌ها در آن متمرکز شده است اشاره کرد و گفت: «هر چه روسیه در دونباس تلفات بیشتری متحمل شود در باخموت، وولیدار، مارینکا و کریمینا، زودتر این جنگ را با پیروزی به پایان خواهیم رساند.

نیروهای اوکراینی با آموزش سربازان خود و دستیابی به سلاح‌های پیشرفته‌تر غربی، سعی می‌کنند خود را برای حمله احتمالی روسیه در بهار آینده، پس از یک سال نبرد که درگیری را به نفع هیچ‌یک از طرفین حل نکرد، آماده کنند.

در جدیدترین تحولات، روزنامه پولیتیکو به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا از اوکراین خواسته است تا دستاوردهای خود را تثبیت کند و برای حمله متقابل علیه روسیه آماده شود.

برخی مقامات آمریکایی به پولیتیکو گفتند که دولت بایدن می‌ترسد که به دلیل مخالفت جمهوری خواهان نتواند به اوکراین کمک بفرستد. مقامات آمریکایی همچنین از مخالفت دستیاران بایدن در باره سفر او به اوکراین خبر دادند.

کی‌یف برای یک اقدام تحریک‌آمیز آماده می‌شود

وزارت دفاع روسیه روز گذشته اوکراین را به برنامه‌ریزی برای حمله هسته‌ای به خاک خود متهم کرد تا مسکو را قبل از نشست سازمان ملل مسئول بداند.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که مواد رادیواکتیو از یکی از کشورهای اروپایی به اوکراین منتقل شده و کی‌یف در حال آماده شدن برای یک اقدام تحریک‌آمیز گسترده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید