هشدار شدید واشینگتن به چین در مورد پیامدهای ارسال اسلحه به روسیه

فرمانده عملیات فضایی نیروی هوایی آمریکا: فضا به عنوان یک عرصه رقابت، اساساً تغییر کرده و نحوه حرکت ما باید تکامل یابد، به‌ویژه به‌دلیل گستره تسلیحاتی که چین و روسیه سعی در استفاده از آن می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، یکشنبه 30 بهمن اعلام کرد که چین در صدد ارسال تسلیحات به روسیه است.

بلینکن به چین هشدار داد که در صورت ارسال سلاح به مسکو در جریان جنگ این کشور علیه اوکراین، «پیامدهای جدی» متوجه پکن خواهد شد.

وزیر خارجه آمریکا فاش کرد که «چین از روسیه حمایت مادی می‌کند و در حال بررسی تبدیل آن به حمایت نظامی است.»

فضا عرصه رقابت شدید

از سویی، یک ژنرال آمریکایی پیشتر در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت که فضا، طی چند سال اخیر به‌دلیل رقابت تسلیحاتی مستمر، شاهد «تحولی اساسی» بوده و در همین رابطه، چین «تهدیدی بزرگتری» در مقایسه با روسیه محسوب می‌شود.

ژنرال بردلی چنس-سالتزمن، فرمانده عملیات فضایی نیروی هوایی آمریکا، شامگاه شنبه در حاشیه کنفرانس مونیخ گفت: «ما شاهد تولید طیف وسیعی از تسلیحات فضایی توسط دشمنان استراتژیک خود هستیم و بزرگترین تهدید از جمهوری خلق چین و همچنین روسیه ناشی می‌شود.»

او تاکید کرد: «فضا به عنوان یک عرصه رقابت، اساساً تغییر کرده و نحوه حرکت ما باید تکامل یابد، به‌ویژه به‌دلیل گستره تسلیحاتی که چین و روسیه سعی در استفاده از آن دارند.»

منظور سالتزمن از تجارب نظامی گذشته چین وروسیه در فضا، تسلیحات با انرژی هدایت‌شونده و موشک‌های ضد ماهواره و دیگر وسایل رهگیری مداری است.

تحول در تسلیحات فضایی آمریکا

سالتزمن ضمن نامحتمل دانستن تغییر رهیافت واشینگتن در این زمینه افزود که نبردها، تکامل یافته و از ایده انهدام ماهواره‌ها با موشک یا ماهواره‌های «انتحاری»، به تامین ادواتی برای آسیب‌رساندن به آنها با سلاح‌های لیزری یا امواج کوتاه بسیار پرقدرت انتقال یافته است.

به گفته او «می‌توان از فضا برای اجرای حمله بدون رفتن به آن، از طریق شبکه‌های سایبری و دیگر وسایل استفاده کرد.»

ژنرال آمریکایی در پایان گفته‌هایش افزود: «ما به یک محیط امن، پایدار و با ثبات در فضا نیاز داریم. اگر ماهیت این اقدامات مشخص نشود، نمی‌توان طرف‌ها را مسئول آنها دانست. دست‌زدن به اقدام در سایه داشتن درکی روشن از استانداردهای عملیاتی، محیط ایمن‌تری را برای ما ایجاد می‌کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید