مکرون خواهان «شکست» روسیه بدون «نابودی» آن کشور شد

سفیر روسیه در واشینگتن، اعلام کرد که اتهامات آمریکا در خصوص دست‌داشتن مسکو در جنایات علیه بشریت در اوکراین، تلاشی برای «شیطانی نشان‌دادن» کشورش است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در مصاحبه‌ای که شامگاه شنبه 29 بهمن منتشر شد، اعلام کرد که خواهان «شکست» روسیه در جنگ علیه اوکراین بدون «نابودی» آن کشور است.

این اظهارات مکرون در مسیر بازگشت او از کنفرانس امنیتی مونیخ بیان شد که ضمن ترغیب متحدان به افزایش حمایت از اوکراین، بر آمادگی فرانسه برای منازعه بلندمدت تاکید ورزید.

مکرون به دو روزنامه «لوجورنال دو دیمانش» و « فیگارو» و همچنین رادیو «بین‌المللی فرانسه» تصریح کرد: «خواهان شکست روسیه در اوکراین و توانمندی اوکراین در دفاع از مواضعش هستم.»

رئیس جمهوری فرانسه با این بیان که «فکر می‌کنم این بحران در نهایت، از راه نظامی به پایان نخواهد رسید»، پیش‌بینی کرد که هیچ یک از طرفین نخواهد توانست به پیروزی تمام‌عیار در این منازعه دست‌ یابد.

مکرون در ادامه گفت: «من مانند برخی بر این باور نیستم که روسیه باید کاملاً شکست‌خورده و در خاک خود هدف حمله قرار گیرد. این محافل بیش از هر چیز خواهان درهم‌شکسته‌شدن روسیه هستند ولی موضع فرانسه هرگز این نبوده و نخواهد بود.»

رئیس جمهوری فرانسه افزود: «امر مطلوب در حال حاضر، اقدام اوکراین به یک حمله نظامی برای از کار انداختن توانایی نظامی روسیه به منظور بازگشت به مذاکرات است.»

مکرون خاطرنشان کرد که به باور او، تمامی دیگر گزینه‌ها به جای پوتین، «بدتر» از رئیس جمهوری روسیه هستند. منظور مکرون از دیگر گزینه‌ها، افرادی چون نیکلای پاتروشف، رئیس شورای امنیتی روسیه یا یوگنی پریگوژین مدیر گروه نظامی «واگنر» است.

مکرون این پرسش را مطرح کرد که «آیا ما صادقانه معتقدیم که پس از سال‌ها اعمال محدودیت و در بحبوحه درگیری، یک راه‌حل دموکراتیک از دل جامعه مدنی کنونی روسیه پدیدار خواهد شد؟ صمیمانه امیدوارم که چنین باشد، اما به آن ایمان ندارم.»

انتقاد از سیاست آمریکا

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در واشینگتن، یکشنبه اعلام کرد که اتهامات آمریکا در خصوص دست‌داشتن مسکو در جنایات علیه بشریت در اوکراین، تلاشی برای «شیطانی نشان‌دادن» کشورش با هدف توجیه اقدامات واشینگتن در دامن‌زدن به بحران اوکراین است.

سفارت روسیه در آمریکا، پاسخ سفیر به پرسش‌های رسانه‌ها را منتشر کرد که در آن آمده است: «این گونه کنایه‌ها را تلاشی بی‌سابقه برای شیطانی نشان‌دادن روسیه در چارچوب جنگ ترکیبی علیه خود می‌دانیم. شکی نیست که هدف واشنگتن از چنین حملاتی، توجیه اقدامات خود برای دامن‌زدن به بحران اوکراین است.»

او افزود آمریکایی‌ها زمانی مدعی شدند که صرفا تسلیحات دفاعی را در اختیار اوکراین خواهند گذاشت ولی «هم‌اکنون واشینگتن در حال تحویل خودروهای زرهی سنگین، توپخانه، سامانه‌های پرتاب موشک‌های متعدد و مهمات دوربرد است.»

آنتونوف این پرسش را مطرح کرد که «چگونه می‌توان به غرب اعتماد کرد و بعد از این همه اظهارات و اقدامات، در راستای دستیابی به توافق کوشید؟»

موضع ناتو

از سویی، ینس استولنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، «ناتو» شنبه در دومین روز کنفرانس امنیتی مونیخ در آلمان، از کشورهای عضو خواست تا حمایت نظامی خود از اوکراین را به دو برابر افزایش دهند.

او گفت: «ما باید حمایت خود از کی‌یف را دوچندان کنیم زیرا پرزیدنت پوتین حاضر به صلح نیست، بلکه برای حملات بیشتر آماده می‌شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید