سفر غیرمنتظره بایدن به اوکراین و دیدار با زلنسکی در کی‌یف

خبرنگار العربیه گزارش داد که بایدن با زلنسکی در کلیسای جامع سنت میخائیل در کی‌یف ملاقات کرد و با هم از دیوار یادبود کشته شدگان ارتش اوکراین در بازدید کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، دوشنبه 1 اسفند در یک دیدار غیرمنتظره به همراه ولادیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی خود، در خیابان‌های کی‌یف پایتخت اوکراین حضور یافت.

خبرنگار «العربیه» گزارش داد که بایدن با زلنسکی در کلیسای جامع سنت میخائیل در کی‌یف ملاقات کرده و سپس باهم از دیوار یادبود کشته‌شدگان ارتش اوکراین بازدید کردند.

رئیس جمهوری آمریکا قرار بود در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه به لهستان سفر کند.

سفر بایدن به اوکراین و لهستان یک سال پس از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در شرایط حساس و درگیری شدید با روسیه پیامی واضح به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در بر دارد و آن اینکه ایالات متحده آمریکا و کشورهای غربی تا زمانی که لازم باشد، از اوکراین حمایت خواهند کرد.

بایدن روز سه‌شنبه قرار است در کاخ ورشو سخنرانی کند، در همان روز ولادیمیر پوتین نیز قرار است سخنرانی داشته باشد.

جان کربی، سخنگوی کاخ سفید روز جمعه گفته بود، بایدن از ورشو که نمادهای بزرگی در تاریخ لهستان دارد و همچنین سه روز قبل از سالگرد آغاز حمله روسیه به اوکراین، قصد دارد پیامی را به پوتین و همچنین مردم روسیه ارسال کند.

کربی تاکید کرد: «ما با افتخار می‌توانیم بگوییم که حمایت ما از اوکراین تزلزل ناپذیر است و ائتلاف بین المللی حامی اوکراین قوی‌تر از همیشه است»

او گفت که بایدن در ورشو بر ادامه حمایت ایالات متحده از کی‌یف در «هر زمانی که لازم باشد»، تاکید خواهد کرد.

در همین رابطه امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه نیز روز جمعه خواستار تشدید حمایت از اوکراین شد.

ملاقات مکرون با بایدن

همچنین قرار است اولاف شولز، صدراعظم آلمان در سوم مارس از کاخ سفید بازدید کند. صدر اعظم آلمان خواستار تسریع در تحویل تانک به کی‌یف شد.
پیشتر آلمان به تعلل طولانی در حمایت از ارتش اوکراین متهم شده بود.

صد میلیارد دلار کمک به اوکراین

پس از ورود بایدن به ورشو، او با رئیس جمهوری لهستان، آندژی دودا، که کشورش نقش کلیدی در شبکه حمایت نظامی از اوکراین به رهبری واشینگتن دارد، دیدار خواهد کرد.

روز چهارشنبه، گروه «بخارست 9» که شامل کشورهای اروپای شرقی و بالکان است، با اعضای «ناتو» دیدار می‌کند.

ایالات متحده، از زمان آغاز حمله روسیه علیه اوکراین تاکنون بیش از یکصد میلیارد دلار کمک‌های نظامی، اقتصادی و بشردوستانه به کی‌یف اعطا کرده است.

آمریکایی‌ها اکنون تجهیزات نظامی پیچیده‌تر و سنگین‌تری از قبیل موشک‌های ضدتانک، توپخانه دقیق نقطه‌زن، خودروهای زرهی سبک، و بعداً تانک‌های سنگین به ارتش اوکراین تحویل می‌دهند.

سخنگوی کاخ سفید گفت، واشینگتن آگاه است که با نزدیک شدن به پایان زمستان، درگیری در اوکراین به لحظه «مهم» و سرنوشت‌سازی رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید