زلنسکی: در صورت هم‌پیمانی چین با روسیه، جنگ جهانی رخ خواهد داد

اظهارات زلنسکی پس از هشدارهای آمریکا و اروپا به پکن در مورد حمایت از روسیه در جنگ مطرح شد ولی چین ضمن تکذیب، واشینگتن را به نشر «اطلاعات نادرست» متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین ضمن هشدار به چین درباره حمایت از روسیه در جنگ علیه کشورش، تاکید کرد که این کار ممکن است به وقوع جنگ جهانی بیانجامد.

زلنسکی دوشنبه یکم اسفند در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی «ولت» هشدار داد: «عدم حمایت چین از روسیه در این جنگ، حائز اهمیت است و من علاقمندم که این کشور در کنار ما باشد.»

او افزود:«البته در حال حاضر فکر نمی‌کنم این کار ممکن باشد. اگر چین با روسیه متحد شود، جنگی جهانی رخ خواهد داد و به‌نظرم چین، متوجه این موضوع است.»

اظهارات زلنسکی پس از هشدارهای آمریکا و اروپا به پکن در مورد حمایت از روسیه در جنگ مطرح شد ولی چین ضمن تکذیب آنها، واشینگتن را به نشر «اطلاعات نادرست» متهم کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، یکشنبه اعلام کرد که چین، هم‌اکنون در حال بررسی «تامین حمایت مرگبار از مسکو، از مهمات گرفته تا سلاح» است.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین دوشنبه در کنفرانسی مطبوعاتی در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات آمریکایی‌ها گفت: « نه چین بلکه این آمریکا است که بی‌وقفه در کار ارسال سلاح به میدان نبرد است.»

ورود دیپلمات ارشد چین به مسکو

از سوئی وانگ یی، دیپلمات ارشد چین، دوشنبه وارد مسکو شد که آخرین مرحله از تور اروپایی او است که در 22 فوریه به پایان می‌رسد و هدف اصلی آن، افزایش نقش پکن در حل بحران اوکراین بود.

وانگ یی در جریان حضور در کنفرانس امنیتی مونیخ اعلام کرد که چین، طرح صلحی را تدوین کرده است. این طرح در سالگرد آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین، با هدف فعال کردن دیپلماسی چین در ارتباط با اوکراین که پکن را نیز در وضعیت افزایش تنش با غرب قرارداد، رونمائی خواهد شد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دوشنبه به چین درباره تحویل تسلیحات به روسیه برای جنگ در اوکراین هشدار داد.

بورل تاکید کرد که به وانگ یی گفته است: «از نظر ما، این یک خط قرمز در روابط ما خواهد بود. او به من گفت که آنها این کار را انجام نخواهند داد و در صدد چنین اقدامی نیستند، اما در هر صورت هوشیار خواهیم بود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید