اتحادیه اروپا وزرای آموزش و پرورش و ارشاد جمهوری اسلامی را هم تحریم کرد

در موج جدید اعتراضات ضد‌حکومتی در ایران که با قتل مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد شعله‌ور شده است تاکنون بیش از 530 نفر کشته شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی تجمعات اعتراضی گسترده ایرانیان در اروپا و درخواست آنها از این اتحادیه برای قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی، وزرای خارجه کشورهای اروپایی پنجمین دور تحریم‌ها علیه مقامات جمهوری اسلامی را به دلیل نقش آنها در سرکوب سیستماتیک و خشونت‌بار معترضان ضد‌حکومتی در ایران اعمال کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دوشنبه 1 اسفند، یوسف نوری و محمدمهدی اسماعیلی، وزرای «آموزش و پرورش» و «فرهنگ و ارشاد» رژیم جمهوری اسلامی نیز در فهرست تحریم‌های این اتحادیه قرار گرفتند.

خبرگزاری فرانسه همچنین نوشت که 32 فرد و دو نهاد دیگر نیز توسط اتحادیه اروپا هدف تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.

این افراد، عمدتاً قانونگذاران، مقامات قضایی و مسئولان زندان‌های جمهوری اسلامی هستند که متهم به دست داشتن در سرکوب خشونت‌بار معترضان شده‌اند.

پیشتر، ژان آسلبورن، وزیر خارجه لوکزامبورگ، دوشنبه طی اظهاراتی گفت که اتحادیه اروپا قصد دارد شماری از مقامات ایرانی را در لیست تحریم‌ها قرار دهد.

به گفته وزیر خارجه لوکزامبورگ، «اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را علیه ده‌ها ایرانی از جمله چند قاضی که در اجرای مجازات اعدام برای معترضان نقش داشتند، اعمال خواهد کرد».

اسلبورن افزوده بود: «نام ده‌ها نفر از قضات، کارکنان زندان و کسانی که در اعدام‌ها نقش دارند، در این لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا گنجانده خواهد شد.»

این پنجمین بسته تحریمی اروپا از اکتبر 2022 علیه رژیم جمهوری اسلامی است که معترضان مسالمت‌جو را به شدت سرکوب کرده است.

تحریم‌های قبلی شامل چندین مقام ایرانی که در سرکوب مردم دست داشتند از جمله فرمانده «پلیس ارشاد» شد.

این تحریم‌ها در حالی اعمال می‌شوند که شهروندان اروپایی ایرانی‌تبار، روز دوشنبه نیز با حضور در خیابان‌های بروکسل، خواهان قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا شدند.

ایرانیان در این تجمع شعارهایی مانند «انقلاب، تنها راه حل است»، «زن زندگی آزادی»، «مرگ بر دیکتاتور» و «سپاه پاسداران تروریست است» سر دادند.

از زمانی که موج جدید اعتراضات ضد‌حکومتی در ایران با قتل مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد آغاز شده تاکنون بیش از 530 نفر در شهرهای مختلف این کشور به‌ویژه در بلوچستان و کُردستان کشته شده و علاوه بر هزاران مجروح، دهها هزار نفر نیز بازداشت شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید