مسئول آمریکایی: روسیه از پهپادهای چینی در جنگ اوکراین استفاده می‌کند

پنتاگون نگران است که این پهپادهای چینی نه تنها باعث تقویت رویکرد تهاجمی روسیه شوند، بلکه به پکن نیز امکان دهند از میدان نبرد داده‌های حساس اطلاعاتی جمع‌آوری کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک مسئول بلندپایه آمریکایی فاش کرد که مسکو از پهپادهای چینی در تهاجم خود علیه اوکراین استفاده می‌کند.

«وال استریت ژورنال»، به نقل از این مقام مسئول آمریکایی با تاکید بر این که پهپادهای چینی، داده‌های اطلاعاتی در خصوص کییف، جمع‌آوری می‌کنند، افزود: «آنها می‌توانند تاکتیک‌ها، فن‌آوری‌ها و عملکردها، از جمله نحوه واکنش به حملات سایبری را ثبت کنند.»

با وجود کمپین اعمال فشار گسترده غرب به هدف محدود کردن توان مسکو برای جلوگیری از تداوم جنگ، پنتاگون نگران است که این پهپادها نه تنها باعث تقویت رویکرد تهاجمی روسیه شوند، بلکه امکان جمع‌آوری داده‌های حساس اطلاعاتی در میدان نبرد را برای چین فراهم سازند.

پهپادهای مورد استفاده در اقدامات غیر‌نظامی و اهداف نظامی، معمولا توسط طرف ثالث خریداری شده و سپس از چین بارگیری می‌شوند.

واکنش شرکت سازنده چینی

از سوی دیگر، شرکت «دی جی آی تکنولوژی» سازنده درون‌های چینی، با اشاره به این که در آوریل گذشته، فعالیت‌های خود را در روسیه و اوکراین به حالت تعلیق درآورده است، اعلام کرد که با استفاده از پهپادهای غیرنظامی در میدان نبرد، مخالف است.

این شرکت متخصص در (ساخت پهپاد) در بیانیه خود توضیح داد که محصولات «دی جی آی» را می‌توان مانند لوازم الکترونیکی مصرفی، در فروشگاه‌های لوازم الکترونیکی در بسیاری از کشورها خریداری کرد.

این شرکت افزود: «ما نمی‌توانیم از کاربران یا نهادها در کشورها یا مناطقی غیر از روسیه و اوکراین، که به خریداری این محصولات و سپس انتقال یا اهدای آن به مسکو و کییف اقدام می‌کنند جلوگیری کنیم.»

درخواست کی‌یف از شرکت چینی

اوکراین پیشتر از شرکت چینی «دی جی آی» خواسته بود تا استفاده از پهپادهای چینی توسط ارتش روسیه در انجام حملات موشکی علیه اوکراین را ممنوع کند.

میخائیلو فدروف، معاون نخست‌وزیر اوکراین، در پیامی به این شرکت از طریق «توئیتر» نوشت که «نیروهای روسی» از محصولات «دی جی آی» برای هدایت موشک‌های خود استفاده می‌کنند.

فدروف از این شرکت چینی خواست تا جلوی استفاده از پهپادهای خریداری و راه‌اندازی‌شده در روسیه، سوریه یا لبنان را بگیرد. او گفت: «محصولات خود را که به روسیه در کشتار مردم اوکراین کمک می‌کند، ممنوع کنید.»

شایان ذکر است که این شرکت که دفتر مرکزی آن در شنژن در نزدیکی هنگ کنگ قرار دارد، یکی از عمده‌ترین تولیدکنندگان درون‌های غیرنظامی است که توسط عکاسان، شرکت‌ها و افراد آماتور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این شرکت همچنین از پیشگامان فناوری ناوبری ماهواره‌ای برای هدایت درون‌ها به نقاط دقیق است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید